19 czerwca 2024

Rozbito grupę akcyzowych paserów. W akcji uczestniczyli pogranicznicy z Hrubieszowa

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej realizując czynności w ramach dwóch śledztw nadzorowanych przez Prokuraturę Rejonową w Chełmie, rozbili kilkunastoosobową grupę akcyzowych paserów. Dodatkowo do spraw zabezpieczono znaczne ilości środków finansowych, kilka samochodów oraz papierosy pochodzące z przemytu.

Reklamy

 

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Sławatyczach, rozbili grupę, która zajmowała się skupem, papierosów pochodzących z przemytu oraz ich dalszą dystrybucją w głębi kraju.

W akcję zaangażowani byli również funkcjonariusze NOSG z Wydziału Operacyjno-Śledczego, Wydziału Zabezpieczenia Działań oraz Placówek w Białej Podlaskiej, Włodawie, Lublinie, Dorohusku, Kaliszu oraz Hrubieszowie.

Reklamy

Do zatrzymań osób zaangażowanych w ten proceder doszło w drugiej połowie czerwca br. W sumie zatrzymano 15 ob. RP oraz jedną ob. Ukrainy. Sposób działania tej grupy był bardzo dobrze zorganizowany. Zatrzymani działali na terenie woj. lubelskiego, skupując na terenach przygranicznych papierosy, które były wcześniej przemycone do Polski. Towar ten, był przewożony do specjalnie przygotowanych „dziupli”, gdzie po zgromadzeniu jego większej ilości był przewożony do Polski Centralnej i tam ze znacznym zyskiem sprzedawany.

W wyniku przeprowadzonych czynności u zatrzymanych ujawniono i zabezpieczono: znaczne ilości środków finansowych w postaci prawie 232 tys. zł oraz 5,6 tys. EURO, trzy samochody osobowe oraz papierosy pochodzące z przemytu o wartości blisko 130 tys. zł. Dodatkowo, mundurowi podczas prowadzonych czynności, zabezpieczyli kilkadziesiąt telefonów komórkowych, karty SIM, radiotelefony, wykrywacz podsłuchów, kserokopie paszportów ob. Ukrainy oraz części stempla celnego.

Reklamy

Sprawa ma charakter rozwojowy, zatrzymani odpowiedzą teraz za nabywanie i przetrzymywanie towarów bez polskich znaków akcyzy. Czyn ten usankcjonowany jest odpowiedzialnością karną do 3 lat pozbawienia wolności.

 

źródło i fot. NOSG