Rusza kolejna edycja konkursu „Pożyteczne ferie”

Fundacja Wspomagania Wsi ogłasza konkurs „Pożyteczne ferie 2014”. W ramach konkursu „Pożyteczne ferie 2014” finansowane będą najciekawsze i najlepiej przygotowane projekty pod hasłem „Nie zapominajmy o naszych sąsiadach” realizowane w czasie ferii zimowych 2014, których beneficjentami będą dzieci i młodzież ze wsi i miasteczek do 6.000 mieszkańców.

Reklamy

Celem konkursu jest umożliwienie dzieciom/młodzieży, które zostają na czas ferii w swoich miejscowościach, spędzenie czasu w sposób pożyteczny, atrakcyjny i bezpieczny dla siebie i innych.

Fundacja oczekuje projektów, które – oprócz wypoczynku wakacyjnego w miejscu zamieszkania – będą przewidywały zorganizowanie pomocy dla najstarszych i najbardziej potrzebujących mieszkańców wsi (chorych, niepełnosprawnych, samotnych). Chodzi o pomoc codzienną polegającą na np. robieniu zakupów, posprzątaniu w domu, dokonaniu prostych napraw sprzętu domowego, odśnieżeniu, przyniesieniu drewna lub węgla, załatwieniu spraw na poczcie, urzędzie, pomocy w wyjściu na spacer, przygotowaniu i podaniu posiłku, przeczytaniu gazety, książki, pomocy przy znajdujących w gospodarstwie zwierzętach, a nawet pomoc w opiece nad małymi dziećmi. Z doświadczenia wiemy, że ważniejsza nawet od pomocy w domu i posprzątaniu w ogrodzie, jest sama obecność i możliwość porozmawiania, poczucie przynależności do grupy (w tym wypadku społeczności wiejskiej). Tego też nauczyły się dzieci uczestniczące w programie.

Przed wysłaniem wniosku należy zorientować się, jakiego rodzaju pomoc może być potrzebna i komu. Jest to konieczne do przygotowania budżetu, w którym należy podać, jakich zakupów będzie trzeba dokonać, aby zrealizować projekt, i na jaką kwotę. Należy również uzyskać zgodę na tego rodzaju pomoc.

Proponujemy również, aby w ramach zajęć organizować „Godziny głośnego czytania” – czyli nie dłuższe niż 15-20 minutowe głośne czytanie, z podziałem na role, wybranych pozycji z literatury. Byłaby to okazja do spotkań towarzyskich, rozmowy i może nawet małego poczęstunku, szczególnie ważne dla osób starszych i często samotnych.

Jak zawsze, zwracamy uwagę na warunki, w jakich przebywają zwierzęta domowe.

 

Szczegóły na stronie internetowej Fundacji Wspomagania Wsi – otwórz

 

Źródło: LGD Lepsze Jutro, fundacjawspomaganiawsi.pl