Ryszard Bugajski oraz Maria Mamona – goście specjalni Zamojskiego Festiwalu Filmowego

Ryszard Bugajski oraz Maria Mamona będą gośćmi Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”. Reżyser „Układu zamkniętego” zostanie uhonorowany Grand Prix – statuetką: Zamość Perła Renesansu. Podczas pokazów festiwalowych zaprezentowana zostanie retrospektywa twórczości Bugajskiego. Widzowie będą mogli obejrzeć: „Przesłuchanie”, „Generała Nila” oraz „Układ zamknięty”.

Reklamy

Organizatorzy festiwalu uhonorują Ryszarda Bugajskiego Perłą Renesansu za wybitne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej. Statuetka zostanie wręczona podczas Gali festiwalowej 17 sierpnia o godz. 20:00 na Rynku Wielkim w Zamościu.

Ryszard Bugajski drogę zawodową zaczynał w latach 70. jako asystent twórcy filmów animowanych Daniela Szczechury i cenionego reżysera fabuł Krzysztofa Zanussiego. Od 1976 należał do kierowanego przez Andrzeja Wajdę zespołu filmowego X.

Reklamy

W roku 1981 zrealizował pełnometrażowy film „Przesłuchanie”, za sprawą którego stał się „specjalistą od esbeków i tajnych służb”. Wymowa filmu, niezgodna z linią polityczną władz polskich po wprowadzeniu stanu wojennego, stała się bezpośrednią przyczyną rozwiązania zespołu X. Oficjalna premiera „Przesłuchania” miała miejsce dopiero w grudniu 1989 roku, po przemianach politycznych w Polsce. Szykanowany przez władze, w 1985 zdecydował się na emigrację do Kanady, gdzie reżyserował odcinki popularnych seriali telewizyjnych i gdzie powstał jego pełnometrażowy film „Clearcut”.

Do Polski powrócił w 1995. Od 1997 przez kilka lat był głównym reżyserem „Wiadomości” w TVP. Reżyseruje filmy fabularne, dokumentalne, seriale telewizyjne i spektakle w Teatrze Telewizji. Poza wielokrotnie wznawianym książkowym wydaniem „Przesłuchania” wydał powieści: „Przyznaję się do winy” (1985) i „Sól i pieprz” (2000).

W 2009 Bugajski wyreżyserował „Generała Nila” – opowieść o dramatycznych losach generała Augusta Emila Fieldorfa, pseudonim Nil, legendarnego dowódcy Kedywu Armii Krajowej, na którym popełniono mord sądowy w okresie stalinizmu. 

Najnowszy film Bugajskiego „Układ zamknięty” to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia trzech właścicieli świetnie prosperującej spółki, którzy – wskutek zmowy skorumpowanych urzędników: prokuratora (Janusz Gajos) i naczelnika urzędu skarbowego (Kazimierz Kaczor) – zostają pokazowo zatrzymani pod zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy. W jednej z ról w „Układzie zamkniętym” zobaczymy aktorkę – Marię Mamonę.


Spotkanie z Ryszardem Bugajskim i Marią Mamoną – 17 sierpnia 2013, po projekcji filmu „Układ zamknięty”.