19 grudnia 2024

Sacrofilm: Rekolekcje filmowe i warsztaty telewizyjne

Nowością tegorocznej 19. edycji Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilm były rekolekcje filmowe. W ramach festiwalu odbyły się również warsztaty telewizyjne pod hasłem „Spotkania na wspólnym „Przystanku Ziemia” w drodze do jednego Ojca”.

Reklamy

 

Sacrofilm: rekolekcje filmowe

Nowością tegorocznej 19. edycji Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilm były rekolekcje filmowe. Przewodniczył im ks. prof. Marek Lis z Uniwersytetu Opolskiego, który został uhonorowany przez organizatorów przeglądu Bramą – statuetką wręczaną osobom szczególnie zasłużonym dla Sacrofilmu. Treść rozważań rekolekcyjnych stanowiły cztery filmowe obrazy: „Maryja, Matka Jezusa”, „Kręgi”, „Przeszłość” oraz „Na głębinie”. Filmy były prezentowane w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w dniach 8-11 marca 2014.

Reklamy

Zaproponowane filmy bardzo różnią się od siebie. Pierwszy z nich, „Maryja, Matka Jezusa” to opowieść biblijna, portret Maryi jako matki i jej relacji z synem, wspieranej przez dyskretną obecność Józefa, patriarchy, który zgadza się stanąć z boku, mimo obowiązującej w jego rodzinie dominującej roli mężczyzny. Kolejny film „Kręgi” to oparta na faktach historia serbskiego żołnierza, który stracił życie ratując Muzułmanina. Po latach, przyjaciel i ojciec zabitego będą musieli zmierzyć się ze swymi wspomnieniami, chęcią zemsty, ale i poczuciem winy. Trzeci film „Przeszłość” pokazuje rozpad rodziny, której członkowie  mimo popełnionych błędów starają się odbudować relacje. Ostatni z filmowych  obrazów – „Na głębinie” – nawiązuje do prawdziwej historii islandzkiego rybaka ocalałego „w cudowny sposób” z katastrofy kutra. Zdarzenie miało miejsce dokładnie 30 lat wcześniej, 11 marca 1984 roku.  

Każdy z filmów poprzedzony był wprowadzeniem, a rozważania rekolekcyjne pojawiały się po projekcji, w czasie rozmów i dyskusji z widzami. Każda rozmowa z publicznością, z widzami pozwala odkryć nowe wymiary filmu. Wiele osób ogląda filmy z dużą wrażliwością. Zamojska publiczność dostrzega to, co jest istotne w filmie. (…) Jeżeli dla klasycznych rekolekcji punktem wyjścia jest fragment Ewangelii czy inna opowieść, która ma inspirować, pokazywać możliwe rozwiązania, sposoby życia –  to dzisiaj dla bardzo wielu ludzi takimi tekstami są filmy. Stąd decyzja żeby taką specyficzną formę rekolekcji przenieść do kina – powiedział rekolekcjonista ks. prof. Marek Lis.

Reklamy

Ks. prof. Marek Lis związany jest z Sacrofilmem od 2012 roku, występował w roli prelegenta, moderatora debaty oraz rekolekcjonisty. Na co dzień teolog i filmoznawca z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Współredaktor Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego (zawiera hasło: Sacrofilm). Brał udział w pracach jury międzynarodowych festiwali filmowych, ostatnio m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

 

Sacrofilm: warsztaty telewizyjne

„Spotkania na wspólnym „Przystanku Ziemia” w drodze do jednego Ojca” to tytuł warsztatów telewizyjnych, które odbyły się 12 marca 2014 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w  Zamościu w ramach XIX Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilm. Warsztaty poprowadził ks. Leszek Surma, dziennikarz TVP oraz ekipa Telewizji Regionalnej. W warsztatach wzięli udział uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Ks. Leszek Surma, autor „Przystanku Ziemia”, magazynu społeczno-religijnego, emitowanego na ogólnopolskiej antenie TVP Regionalna zaprezentował kilka rozmów, które przeprowadził ze swoimi gośćmi, zdradził tajniki „kuchni telewizyjnej” i poprowadził dyskusję z publicznością, inspirowaną materiałami filmowymi. Tematem wiodącym spotkania była rodzina.

Cześć praktyczna warsztatów odbyła się w holu głównym CKF Stylowy. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się ze sprzętem używanym w telewizji oraz poznać funkcje poszczególnych osób pracujących w telewizji. Na koniec młodzież wspólnie z ekipą telewizyjną w ramach ćwiczeń nagrała własny program.

Relacja z Sacrofilmu już wkrótce na antenie TVP Regionalna.