23 grudnia 2024

Sesja Parlamentu Dzieci i Młodzieży

12 grudnia 2006 roku w Sali Błękitnej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie odbyła się sesja plenarna Parlamentu Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego na temat: Koncepcja bezpiecznej szkoły oparta na efektywności działania "Zew tolerancji".

Reklamy

Parlament Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego działa przy Kuratorium Oświaty od prawie 10 lat. Jednak jeszcze nigdy na sesję nie zaproszono tylu ważnych osobistości, wśród których znaleźli się m. in. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, Minister Edukacji Narodowej Roman Giertych, Wojewoda Lubelski oraz inni przedstawiciele władz samorządowych z całego regionu.

Pomysł na temat sesji zrodził się w odpowiedzi na narastający problem braku bezpieczeństwa w szkołach. Parlament Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego postanowił nie pozostać obojętnym, wygłosić swoje stanowisko w tej kwestii, przedstawić możliwe rozwiązania oraz dać szansę zaprezentowania swoich spostrzeżeń reprezentantom władz.

Reklamy

Jedną z możliwości zmniejszenia zagrożenia, jakie dla uczniów szkół stanowią na przykład narkotyki, są kontrole przeprowadzane przez Wydział Zwalczania Przestępczości działający przy Izbie Celnej w Białej Podlaskiej. Dlatego też młodzi parlamentarzyści zorganizowali pokaz pracy specjalnie wyszkolonych psów, które na co dzień stanowią nieocenioną pomoc dla pracowników Izby Celnej.

Ponadto Parlament Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego przedstawił sprawozdanie z wizyty w Sejmie RP oraz ogłosił konkurs na Samorząd Roku 2006/2007, którego regulamin dostępny będzie na stronie www.parlament.prv.pl już od przyszłego tygodnia.

Reklamy

Marszałek PDiMWL
Łukasz Sidor
ZS nr 3 w Hrubieszowie

Stanowisko Parlamentu Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego

W związku z powracającym wciąż na forum publiczne tematem bezpieczeństwa w szkołach, Parlament Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego postanowił nie pozostać obojętnym i przedstawić swoje stanowisko w tej kwestii.
Poczucie bezpieczeństwa w szkole jest fundamentalną wartością, bez której żadna placówka nie może funkcjonować zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Zagrożenia czyhające na każdym kroku na uczniów trzeba konsekwentnie niwelować, a kiedy już na to za późno, maksymalnie zmniejszać ich skutki. I oczywiście pamiętać, by następnym razem rozpocząć odpowiednio wcześnie działania profilaktyczne. Wszelka aktywność w tym zakresie sprawia, że o problemie zaczyna się mówić. Stanowczo popieramy działania w zakresie zwalczania przestępczości i przemocy w szkołach. Mówimy "nie" środkom odurzającym, alkoholowi, agresji, dyskryminacji i chcemy dawać przykład, że warto się temu sprzeciwić. Dajemy głośny, wyraźny sygnał, by zacząć działać, by nie czekać, aż problem rozwiąże się sam. Dzisiejsze spotkanie ma pomóc nie tylko kadrze nauczycielskiej i dyrektorom szkół, jak zapobiegać i zwalczać, ale ma pomóc również młodzieży, jak się bronić i gdzie szukać wsparcia.
My, jako parlament, zobowiązujemy się do udzielenia wsparcia każdemu, kto się do nas zwróci. Działa u nas Komisja ds. Praw Ucznia, w której pracują osoby, które chętnie udzielą pomocy i zapewnią całkowitą anonimowość.
Chcemy nie tylko mówić o tym, co robić, sami również chcemy działać. Dlatego też temat ten nie zakończy się na tej jednej sesji, ale będzie przez nas kontynuowany przez kolejne lata naszej pracy, przede wszystkim poprzez otwarcie na współpracę z organizacjami zajmującymi się problemami młodzieży szkolnej.

zobacz zdjęcia >>