22 czerwca 2024

Skarby Czermna – „Wystawa „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem”

Skarby Czermna oraz ponad 1500 innych zabytków pochodzących z tego wyjątkowego dla polskiej i europejskiej archeologii miejsca już wkrótce zaprezentowane zostaną w Muzeum im. dr. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim.

Reklamy

Wystawa „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem” zostanie otwarta 28 listopada 2012 i i uświetni Jubileusz 50-lecia Muzeum Regionalnego im. dr. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim.

Mieszkańcy Hrubieszowa mieli już okazję zapoznać się zaledwie z niewielkim, choć najcenniejszym elementem tej ekspozycji – tj z zestawem srebrnej biżuterii wchodzącej w skład dwóch odkrytych w Czermnie skarbów. Zabytki te eksponowane były z okazji Nocy Muzeum w maju br.

Reklamy

Tomaszowska ekspozycja to jednak coś zdecydowanie większego – prezentowanych będzie bowiem ponad 1500 wyjątkowych zabytków – w dużej części pochodzących z najnowszych badań w Czermnie pod Tyszowcami – utożsamianym ze stolicą tzw.Grodów Czerwieńskich.

Tematycznie wystawa składać się będzie z trzech zagadnień. Za pomocą zabytków archeologicznych zaprezentowane będą atrybuty władzy książęcej, następnie militaria i handel rozwijający się na pograniczu polsko-ruskim w średniowieczu. Trzecie zagadnienie dotyczyć będzie życia codziennego i rzemiosła, które rozwijało się w grodzie.

Reklamy

Wystawa czynna dla zwiedzających  do 31 marca 2013.