23 grudnia 2024

Startuje nabór do Musicalu Cyrkowego Chatki Żaka!

Musical Cyrkowy Chatki Żaka to projekt artystyczny, który zakłada stworzenie unikatowego widowiska muzyczno-cyrkowo-tanecznego. Głównym celem projektu jest oddanie głosu młodym lubelskim artystom. To właśnie oni (pod okiem specjalistów) będą tworzyć ten spektakl na każdym jego etapie. Inicjatywa, poza walorami artystycznymi, ma być też wyrazem tego co młodzi ludzie czują, myślą i przeżywają na co dzień.

Reklamy

Premiera widowiska planowana jest w Lublinie na 2023 rok, a formuła da możliwość jego prezentacji w innych polskich miastach, czy też poza granicami naszego kraju. 

Sztuka jako nośnik emocji i uczuć wydaje się nam najlepszym sposobem na prezentację aktualnego głosu młodego pokolenia – ich rozumienia otaczającego świata; pokazanie wartości, które są dla nich drogowskazem, ale również problemów, z którymi w „ciszy” swoich smartfonów mierzą się każdego dnia. Od lat dbamy w Chatce Żaka o budowanie przestrzeni do wyrażania swoich obaw i nadziei przez naszych studentów językiem tańca, muzyki, teatru czy sztuk plastycznych. Teraz chcemy dołączyć do tych działań sztukę cyrkową dzięki współpracy z Fundacją Sztukmistrze. Pomysł w pełni partycypacyjnego musicalu cyrkowego ma być szansą na stworzenie projektu pokazującego jak wielkie talenty drzemią w naszych młodych, lubelskich artystach, ale także możliwością ich rozwoju przez pracę z uznanymi artystami i kuratorami. Europejska Stolica Młodzieży 2023 to nasza inspiracja do budowania nowoczesnych, aktualnych i międzynarodowych projektów artystycznych, w oparciu o „chatkowe” tradycje oraz wielki potencjał młodych ludzi. Niezmiennie zapraszam do Chatki Żaka! – mówi Izabela Pastuszko, dyrektor Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka 

Reklamy

Spektakl będzie oparty o trzy wiodące gałęzie sztuki performatywnej: taniec, cyrk i muzykę. Zaprezentujemy ich innowacyjne, synkretyczne połączenie we współczesnej interpretacji. Poszukiwani są młodzi artyści pochodzący z Lublina lub rezydujących w tym mieście. Metodą przesłuchania organizatorzy planują wyłonić 10-12 osobowy zespół osób w wieku 18-30 lat, o różnorodnych, uzupełniających się kompetencjach w dziedzinie śpiewu, gry na instrumencie, tańca, akrobatyki, aktorstwa, żonglerki czy manipulacji przedmiotami. 

Opiekę nad procesem tworzenia spektaklu, jego reżyserią i produkcją zajmie się Jakub Szwed – lubelski artysta, reżyser, producent i animator kultury, przy wsparciu dwojga związanych z Lublinem twórców/artystów, którzy w projekcie obejmują rolę mentorów/kuratorów artystycznych – Pauliny Zarębskiej (tancerki i choreografki) oraz Huberta Pyrgiesa (kompozytora, wokalisty, instrumentalisty i producenta muzycznego).

Reklamy

Myślę, że ten projekt to przede wszystkim ogromna szansa dla młodych twórców z Lublina na pracę w wyjątkowym przedsięwzięciu artystycznym o bardzo szerokiej skali. Zależy nam aby pokazać właśnie ten lubelski potencjał twórczy i w oparciu o niego stworzyć widowisko, które mogłoby stać się czymś w rodzaju jednej z lubelskich wizytówek Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Proces twórczy, którym będziemy podążać, ma być w swoim założeniu partycypacyjny, demokratyczny, co już samo w sobie jest niezwykłym wyzwaniem i ogromną szansą na kolektywną pracę z wieloma uzdolnionymi osobami – dodaje Jakub Szwed, reżyser i producent projektu. 

Jak się zgłosić?

Należy wypełnić formularz (lub formularze). Zgłoszenia będą przyjmowane do 18 lutego. Osoby które się zakwalifikowały, organizatorzy zaproszą na przesłuchania do Chatki Żaka w dniach 26-27 lutego.

Muzycy: https://tiny.pl/9pqws 

Tancerze: https://tiny.pl/9pqwn 

Pozostali artyści: https://tiny.pl/9pqwb 

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie! Więcej informacji na stronie internetowej ack.lublin.pl

­

(info, grafika: ACKiM UMCS)


Zobacz też:

Stracił 200 tys., bo uwierzył, że pieniądze są zagrożone

Stracił 200 tys., bo uwierzył, że pieniądze są zagrożone