20 maja 2024

Straciła ponad 110 tys. Myślała, że pomaga Policji – padła ofiarą oszustów

Ponad 110 tysięcy złotych straciła mieszkanka Puław, która przekazała pieniądze nieznajomemu mężczyźnie podającemu się za policjanta. Pokrzywdzona była przekonana, że uczestniczy w akcji złapania oszustów.

 

Ponad 110 tys. zł straciła w miniony piątek mieszkanka Puław. Kobieta najpierw odebrała telefon od mężczyzny podającego się za jej kuzyna. Ten prosił o pomoc finansową. Po kilku minutach kobieta odebrała kolejny telefon.

Tym razem dzwoniący mężczyzna przedstawił się, jako funkcjonariusz z puławskiej komendy. Mówił, że właśnie rozpracowują grupę oszustów, i że to właśnie jeden ze sprawców dzwonił z prośbą o przelew pieniędzy. W końcu mężczyzna poprosił kobietę o pomoc w ujęciu sprawcy i udział w policyjnej akcji. 

Puławianka miała udać się do banku i wypłacić pieniądze. Jak twierdził rzekomy funkcjonariusz przestępcy mieli w banku swoich ludzi i byli w stanie dokonać wypłat z jej konta. Później kobieta przekazała swoje oszczędności mężczyźnie, który miał być funkcjonariuszem operacyjnym.

Dopiero wieczorem okazało się, że cała akcja była wyreżyserowana przez oszustów, a kobieta padła ich ofiarą.

Teraz policjanci poszukują sprawców i apelują o rozwagę i rozsądek w kontaktach nieznajomymi. Przestrzegają również przed przekazywaniem pieniędzy nieznajomym osobom, podającym się za pracowników różnych firm i instytucji, czy też jak w tym przypadku za funkcjonariuszy Policji. Pamiętajmy, w żadnym przypadku funkcjonariusz nie może żądać ani przyjmować pieniędzy.

 

***


Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:

– w przypadku telefonicznej prośby o pożyczkę zawsze sprawdźmy, czy nasz krewny faktycznie potrzebuje pomocy finansowej. Nawet wtedy, gdy rozmowa nie wzbudzi naszych podejrzeń, lepiej się upewnić oddzwaniając.

– NIGDY NIE PRZEKAZUJMY GOTÓWKI OBCYM OSOBOM – ZNAJOMYM LUB KOLEGOM NASZEGO KREWNEGO ITP.

– w przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy natychmiast powiadomić Policję dzwoniąc pod numer 997 lub 112 (z telefonów komórkowych).

W trosce o bezpieczeństwo naszych bliskich, policjanci proszą o przekazanie poniższych rad Waszym babciom i dziadkom oraz sąsiadom samotnie mieszkającym, którzy często narażeni są na działanie oszustów.

 

 

źródło: KWP Lublin