22 grudnia 2024

Straż Graniczna informuje o zmianach w zasadach przebywania w pasie drogi granicznej

Nadbużański Oddział Straży Granicznej informuje o nowych zasadach przebywania w pasie drogi granicznej o szerokości 15 metrów, która przebiega wzdłuż linii granicy państwa lub brzegu rzeki granicznej.

Reklamy

Pas drogi granicznej w nowo wyznaczonych miejscach, został objęty zakazem przebywania. Odcinki te oznakowano tablicami z napisem: „PAS DROGI GRANICZNEJ – WEJŚCIE ZABRONIONE”. Zakaz przebywania w wyznaczonych miejscach przy samej linii granicy nie dotyczy właścicieli i użytkowników gruntów znajduj ących w pasie drogi granicznej, turystów przebywających na oznakowanych szlakach turystycznych i kąpieliskach. W miejscach objętych zakazem będą mogli również przebywać, po wcześniejszym zgłoszeniu tego faktu, właściwemu miejscowo Komendantowi Placówki Straży Granicznej, uczestnicy imprez turystycznych, sportowych i kulturalnych (wędkarze dokonujący połowu ryb w zorganizowanej grupie) oraz wykonawcy prac remontowych, pomiarowych i badawczych.

Wprowadzone zmiany wynikają z wejścia w życie ROZPORZĄDZENIA NR 1 WOJEWODY LUBELSKIEGO z dnia 11 grudnia 2012r. w sprawie wprowadzenia zakazu przebywania na niektórych odcinkach pasa drogi granicznej, które zastępuje ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY LUBELSKIEGO NR 4  z dnia 30 lipca 2010r. w sprawie wprowadzenia zakazu przebywania na niektórych odcinkach pasa drogi granicznej. Tekst rozporządzenia został opublikowany na stronie internetowej Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, w zak ładce Informacje praktyczne – połów ryb i turystyka: 

Reklamy

http://www.nadbuzanski.strazgraniczna.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=442&Itemid=156

 

Zmiany w oznakowaniu granicy państwa, zostały wprowadzone na wniosek Straży Granicznej i są podyktowane potrzebami zapewnienia sprawnej i efektywnej ochrony granicy państwowej w obliczu wzrostu zagrożenia przestępczością transgraniczną, w szczególności przemytem wyrobów akcyzowych.

Reklamy

Procederem przemytu papierosów przez „zieloną granicę” coraz częściej zajmują się dobrze zorganizowane, międzynarodowe grupy przestępcze, przez co staje się on szczególnie niebezpieczny. Działania grup przestępczych charakteryzują się coraz większą determinacją i chęcią osiągania coraz większych korzyści materialnych. W minionym roku funkcjonariusze NOSG w trakcie prowadzonych działań  tylko na „granicy zielonej”, skutecznie udaremnili 76 prób przemytu i zatrzymali papierosy o wartości ponad 14,5 mln zł, co stanowi wzrost aż o 60 procent w stosunku do roku poprzedniego. Sposób w jaki prowadzony jest przemyt, powoduje niszczenie środowiska naturalnego oraz stwarza coraz częściej realne zagrożenie dla życia i zdrowia, nie tylko funkcjonariuszy Straży Granicznej, ale również dla osób postronnych przebywających w rejonie granicy państwowej, w tym wędkarzy i turystów.

 

Źródło: NOSG