22 czerwca 2024

Straż Graniczna: Podróż historyczna za wschodnią granicę

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z członkami Chełmskiego Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, uczestniczyli w wyjeździe, który miał upamiętnić walki polskich żołnierzy z rosyjskim najeźdźcą we wrześniu 1939 r.

Reklamy

Wyjazd zorganizowano w ramach obchodów 74 rocznicy, napaści sowietów na Polskę. Obchody rocznicowe miały miejsce w byłym kościele garnizonowym Korpusu Ochrony Pogranicza w miejscowości Sarny. W uroczystej mszy, obok Polaków, uczestniczyli w niej również mieszkańcy miejscowości z burmistrzem miasta Sarny na czele, miejscowa Polonia, duchowieństwo oraz oficerowie miejscowego pułku artylerii.

Po zakończeniu uroczystej ceremonii religijnej, miały miejsce okolicznościowe wystąpienia. Zarówno goście jak i organizatorzy uroczystości wyrazili chęć współpracy w aspekcie opieki nad miejscami pamięci narodowej. Uroczystości zakończyło złożenie wieńców pod tablicą poświęconą pamięci żołnierzy KOP „Sarny”.

Reklamy

Wyjazd na Ukrainę, był również okazją do odwiedzenia zbiorowej mogiły mieszkańców nie istniejącej już polskiej miejscowości Parośle, którzy zginęli z rąk ukraińskich nacjonalistów w 1943 roku.

Kolejnym odwiedzonym miejscem podczas tego wyjazdu była miejscowość Maniewicze, gdzie przy miejscowym kościele katolickim znajdują się mogiły polskich legionistów.

Reklamy


Info i fot. NOSG