Stylowy Zamość: Najlepsi śpiewacy świata na żywo z Nowego Jorku

W Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu to już 3. sezon transmisji w jakości HD&DD Surround przedstawień ze słynnej nowojorskiej The Metropolitan Opera. Przed zamojską publicznością trzy niezapomniane wieczory, podczas których transmitowane będą opery: Makbet (11.10.2014), Wesoła wdówka (17.01.2015), Pani jeziora (14.03.2015), a w nich międzynarodowe gwiazdy wokalistyki.

Reklamy

 

W nadchodzącym sezonie operowym nie obędzie się bez interesujących niespodzianek obsadowych. Anna Netrebko zaśpiewa Lady Makbet w operze Verdiego, Renée Fleming będzie Hanną Glawari w operetce Wesoła Wdówka. Natomiast w spektaklu Pani jeziora, który pojawi się na scenie Met po raz pierwszy w historii, wystąpią znakomici interpretatorzy muzyki Rossiniego: Joyce DiDonato i Juan Diego Flórez.

Sezon zainauguruje Makbet, w którym pełna dramatycznego rozmachu, nowatorska muzyka Verdiego, sugestywna wizja żądzy władzy i efektowne sceny zbiorowe z elementami fantastyki, zapewnią niezapomniane wrażenia. W rolach głównych wystąpią: Anna Netrebko oraz „szalony i morderczy” Żeljko Lučić w roli skazanego Makbeta. Reżyseria i produkcja Adrian Noble z mistrzowską adaptacją muzyki Verdiego do tragedii Szekspira. Dyryguje Fabio Luisi.

Reklamy

Wesoła wdówka – najsłynniejsze sceniczne dzieło Franza Lehára – to utwór, którego wszystkie arie i pieśni zasługują na miano przebojów. Pełna humoru, intryg i wpadek – zapewnia doskonałą rozrywkę od początku… aż po szczęśliwe zakończenie. Na scenie wielkie gwiazdy: Renée Fleming jako pobłażliwa femme fatale, w nowej inscenizacji, reżyserii i choreografii Susan Stroma, która wraz z zespołem stworzyła spektakl w stylu secesyjnym.

 

W premierowym pokazie opery Rossiniego Pani jeziora, na podstawie powieści Sir Waltera Scotta, zobaczymy Joyce DiDonato w tytułowej roli Eleny, młodej kobiety prześladowanej przez dwóch mężczyzn oraz Juan Diego Flóreza jako Giacomo, życzliwego króla Szkocji. Ponadto, na scenie wystąpią Daniela Barcellona w męskiej roli Malcolma, John Osborn jako Rodrigo oraz Oren Gradus jako Duglas. Sztuka została wyreżyserowana przez Oaula Currana, w koprodukcji z Santa Fe Opera, dyryguje Michele Mariotti.

 

Wielokrotnie nagradzane przedsięwzięcie The Met: Live in HD nawiązuje do ponad 80-letniej tradycji słynnych transmisji radiowych spektakli z tego teatru. Pomysłodawcą cyklu jest dyrektor generalny Met – Peter Gelb. 30 grudnia 2006 roku po raz pierwszy popłynął w eter obraz w jakości HD i dźwięk w formacie DD Surround; pokazano Zaczarowany flet. Dziś spektakle nowojorskiej Met prezentuje ponad 2.000 ośrodków na całym świecie, a sprzedano na nie do tej pory ponad 15 milionów biletów.

 

Cyfrowy sygnał o wysokiej rozdzielczości dociera do adresata za pomocą satelity z zaledwie kilkusekundowym opóźnieniem. W Europie, mimo sześciogodzinnej różnicy czasu, przedstawienia można oglądać na żywo wieczorem, a to dlatego, że Met gra w soboty dwa spektakle: pierwszy po południu, a drugi wieczorem. Transmitowany jest ten popołudniowy.

 

Dodatkowym atutem tych pokazów jest możliwość zajrzenia za kulisy. Kilkanaście kamer śledzi zmiany dekoracji, rejestruje też wywiady ze śpiewakami występującymi w danym przedstawieniu, zagląda na próby, których podczas transmisji odbywa się w teatrze kilka – tego wszystkiego nie może zaś zobaczyć publiczność zasiadająca na widowni Met.

 

Bilety: 50 zł