3 marca 2024

Świąteczne spotkania z kombatantami [ZDJĘCIA]

Zbliżające się Święta Wielkanocne to dla żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT czas szczególnej pamięci o kombatantach. Jak co roku, okres ten obfituje w spotkania i wzruszające chwile spędzone z podopiecznymi 2 LBOT. 

Reklamy

Opieka nad kombatantami to jedno z wielu zadań, jakie realizują żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Odwiedziny u kombatantów z okazji świąt i ważnych rocznic, czy organizowanie spotkań i rozmów z żołnierzami, to cenne lekcje żywej historii. Piękne życiorysy kombatantów, ich bohaterskie czyny i oddanie Ojczyźnie są dla żołnierzy WOT wzorem i inspiracją do działania, dlatego zawsze chętnie angażują się w różne inicjatyw na ich rzecz.

Jedno z takich spotkań odbyło się 4 kwietnia br. w siedzibie 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze z 21 lubelskiego batalionu lekkiej piechoty zaprosili panią kpt. Mariannę Jarosz – Krasnodębską ps. „Wiochna”, która od wielu lat jest ich podopieczną. Pani kapitan była żołnierzem Armii Krajowej, Komendantem Wojskowej Służby Kobiet, łączniczką z Żydowską Organizacją Bojową w Piaskach, a także łączniczką Oddziałów Lotnych „Szarych Szeregów”. 

Reklamy

Historia mojej rodziny – rodziny Jaroszów z moich rodzinnych Piask jest tragiczna, ale służyliśmy innym ludziom. Nieśliśmy pomoc potrzebującym, walczyliśmy z wrogiem.” – tak pani kapitan rozpoczęła swoją opowieść, pełną ciekawych wspomnień i wzruszeń. – Za pomoc, która była bezinteresowna miło było usłyszeć słowa „Kto ratuje chociaż jedno życie – ratuje cały świat”. Życzę Wam wszystkim również usłyszeć te słowa – zwróciła się do żołnierzy pani kapitan. 

Kpt. Marianna Jarosz – Krasnodębska w raz z rodziną w 2001 roku została odznaczona Medalem „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. W 2008 roku otrzymała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2020 roku została wyróżniona Medalem Pro Bono Poloniae i Medalem „Stulecia Odzyskanej Niepodległości” oraz awansowana na stopień kapitana. W 2022 roku otrzymała Medal „Zasłużony dla Miasta Lublin”.

Jak co roku, lubelscy terytorialsi przygotowali również wielkanocne święconki, które osobiście wręczyli swym podopiecznym w przedświąteczny Wielki Czwartek. Spotkania te dają żołnierzom wiele satysfakcji, a kombatantom radość i pewność, że mogą liczyć na żołnierzy, którzy o nich pamiętają. 

Zbliżające się Święta Wielkanocne będą dla wielu żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT już drugimi świętami spędzonymi z dala od rodzin i najbliższych. W ramach operacji „Silne Wsparcie” na granicy polsko-białoruskiej cały czas służbę pełni kilkuset żołnierzy WOT. Mimo wielu zadań, w sobotni poranek wszyscy znajdą czas na wspólne świąteczne śniadanie z dowódcą 2 LBOT.info i fot. 2LBOT


Zobacz też:

Ksiądz Tomasz Szady przybliża i wyjaśnia – Wielkanoc

Ksiądz Tomasz Szady przybliża i wyjaśnia – Wielkanoc


Zerknij na Instagram →