22 listopada 2024

Szlachetna Paczka otworzyła się na Zamość

Zamojski Rejon Szlachetnej Paczki dostarczył pomoc dla 22 rodzin z Zamościa i okolic oraz 14 z Werbkowic. Finałowy weekend trwał od 7 do 9 grudnia. W tym czasie magazyn Szlachetnej Paczki, który mieści się w siedzibie PWSZ przy ul. Pereca 2, odwiedziło bardzo dużo osób otwartych na pomoc drugiemu człowiekowi.

Reklamy

Darczyńcy wnosili pakunki, a później wolontariusze dostarczali je wybranym wcześniej potrzebującym rodzinom. Paczki liczyły od kilku do kilkudziesięciu pudeł wypełnionych rzeczami, które potrzebowały konkretne osoby. Były to najczęściej ubrania, środki czystości, jedzenia, ale zdarzały się także meble i urządzenia AGD jak np. pralka, lodówka. Wszystkie te przedmioty zostały wcześniej zidentyfikowane podczas wizyt wolontariuszy jako rzeczy bardzo potrzebne wspieranym rodzinom.

Najczęściej wsparcie otrzymały rodziny wielodzietne. Liczyły one nawet 13 osób. Często Darczyńcy pomagali rodzinom, w których są osoby chore lub niepełnosprawne. W niektórych sytuacjach rodzinny budżet po odliczeniu podstawowych kosztów utrzymania, jak czynsz i rachunki, wynosił mniej niż 100 zł miesięcznie na członka rodziny.

Reklamy

W ubiegłym roku, w którym akcja po raz pierwszy odbyła się w Zamościu udało się pomóc 8 rodzinom. Dzięki doświadczeniu Wolontariuszy oraz chęci Darczyńców, którzy ponownie włączyli się w projekt udało się znacznie zwiększyć ilość wspieranych rodzin. W kolejnych edycjach z pewnością będzie ich jeszcze więcej.

Artur Szajner, który na co dzień pracuje w zamojskim WORD w ubiegłym roku zgłosił się jako  Wolontariusz. W tym roku pełnił obowiązki Zastępcy Lidera Rejonu, a za rok poprowadzi jako Lider trzecią Edycję akcji w Zamościu. W tym roku dołączył Łukasz Bartnik, który już planuje otworzyć rejon w Krasnymstawie. Od lat działają rejony w Biłgoraju, Hrubieszowie, Werbkowicach. Szlachetna Paczka cały czas rozwija się i daje inspiracje i impuls do działania coraz większej grupie osób.

Reklamy

 

Zamość

Województwo Lubelskie

Polska

Ilość przygotowanych paczek

22

914

13 235

W imieniu całej Paczki serdecznie dziękujemy wszystkim osobom oraz firmom i instytucjom, którzy zaangażowali się w tym roku w projekt i

Paczki przygotowywali min: Witold Paszt z rodziną, PWSZ, Unia Szefów Firm Zamojszczyzny, pracownicy: PUP, WSZiA, WORD; nauczyciele i uczniowie: III LO, Zespołu Szkół Społecznych, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5, Bursa Międzyszkolna nr 2

Wolontariusze Szlachetnej Paczki w Zamościu: Artur Szajner (Lider Rejonu Zamość), Iwona Szajner, Łukasz Bartnik, Patryk Gorczyca, Danuta Goździuk, Paulina Kołodziejczuk, Monika Koziołek Sulima, Wojciech Łapiński, Małgorzata Malczenko, Paweł Romaniuk, Agnieszka Serafin, Patrycja Siewień

 

Akcję wspierali min:

PWSZ, Revia Park, Zajazd Orzeł, Skarbiec Wina, KKwadrat, Szkoła gry na skrzypcach „Wiolinki”

Zdjęcia: https://www.dropbox.com/sh/lg0yal07vp60e9o/lJMGxDF2of

Więcej informacji o Szlachetnej Paczce:

www.szlachetnapaczka.pl

www.zamojskapaczka.pomagam.info

www.SuperW.pl

SZLACHETNA PACZKA to projekt,  który co roku łączy tysiące osób: wolontariuszy, rodziny w potrzebie, darczyńców i dobroczyńców. To tysiące spotkań, które odbywają się w przyjaznej atmosferze, wzajemnej otwartości i pełni zrozumienia człowieka dla człowieka. Potrzebujące rodziny opowiadają o swojej trudnej sytuacji wolontariuszom, spotkanym po raz pierwszy w życiu. W SZLACHETNEJ PACZCE wiemy, jak pomagać mądrze – tak, aby pomoc odpowiadała na konkretne potrzeby, nie uzależniała, ale dawała siłę do działania i przezwyciężenia beznadziei. Pomagamy w taki sposób, że ta pomoc przynosi radość wszystkim. Zmieniamy mentalność angażując ludzi do działania. Ciągle sprawdzamy efekty naszej pracy. Opieramy się na zwartej filozofii i wiedzy eksperckiej. Zależy nam  na stworzeniu warunków do wzrastania, czyli rozwoju i wydobywania z ludzi tego, co najpiękniejsze. Wierzymy, że dzięki Paczce każdy ma szansę na zmianę. Mądra pomoc, wzrastanie i współtworzenie to idee, którymi chcemy się kierować w czasie trwania tej edycji SZLACHETNEJ PACZKI.

Wolontariusze spotykają się  potrzebującymi rodzinami i diagnozują ich sytuację, a następnie włączają do projektu tylko te rodziny, co do których mają pewność, że pomoc może być dla nich inspiracją do zmiany. Paczka to nie tylko konkretna pomoc materialna, to przede wszystkim impuls do działania. Chcemy aby każdy człowiek zaangażowany w nasz projekt odkrywał swoją wartość, potencjał i nowe możliwości, a potem chciał dzielić się tym z innymi. Wzrastanie wymaga wysiłku, uważności i pracy nad sobą, jest pokonywaniem własnych słabości i barier dla siebie i dla innych. Wolontariusze, często po raz pierwszy w życiu, spotykają się z trudnym światem biedy, darczyńcy przygotowują dla nieznajomych pomoc o wartości prezentu, a potrzebujące rodziny opowiadają o problemach obcym ludziom. Każda osoba jest ważną i niepowtarzalną częścią Paczki. Każdy ma do zrobienia coś wyjątkowego. Ponadto ma prawo do współdecydowania i kształtowania projektu. Chcemy wspólnie i świadomie realizować ideę mądrej pomocy!