Projekt dla hrubieszowskich szkół

Stowarzyszenie SZKOLNA AKADEMIA FILMOWA we współpracy z OŚRODKIEM EDUKACJI FILMOWEJ proponują udział w edukacyjnym projekcie mającym na celu upowszechnienie kultury filmowej, zarówno polskiej jak i światowej.

Reklamy

Pragniemy rozwijać w młodym pokoleniu potrzebę żywego kontaktu z kulturą. Chcemy kształtować umiejętność  krytycznego odbioru sztuki filmowej i wpływać na zwiększenie  roli filmu, jako narzędzia dydaktycznego, wykorzystywanego w procesie nauczania. Swoją ofertę chcielibyśmy wzbogacić konkursami literackimi i plastycznymi, a także spotkaniami z ciekawymi ludźmi – mówi  p. Elżbieta Soboń – Dyrektor Ośrodka Edukacji Filmowej.

W ramach projektu mieliśmy okazję obejrzeć film „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” w reż. Antoniego Krauze, który prezentowany był 11 i 12 grudnia w Hrubieszowskim Domu Kultury.

Film poprzedziła pouczająca prelekcja p. Ryszarda Majewskiego – dziennikarza z Polskiego Radia Lublin.

„Czarny czwartek” to rekonstrukcja dramatycznych wydarzeń w Gdyni, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji w 1970 roku, która dotknęła również przypadkowych świadków strajku.

Wzruszający film przybliżający historię – zgodnie potwierdza młodzież, która za niewielkie pieniądze miała okazję poznać dobre kino.

 

Daniel Buchowiecki