Terytorialsi i strażacy na wspólnym szkoleniu

15 grudnia br. na terenie jednostki wojskowej przy ul. Herberta w Lublinie odbyło się szkolenie inżynieryjno – saperskie żołnierzy OT z 203 kompanii saperów. Ćwiczenia realizowano wspólnie z zastępem PSP Lublin i OSP Bełżyce.

Reklamy

 

Wydzielone siły z kompanii saperów w liczbie 20 żołnierzy OT oraz 7 strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Bełżycach wspólnie realizowali zadania usuwania skutków klęsk żywiołowych spowodowanych zawałą leśną. Ćwiczono  oczyszczanie rejonu z wykorzystaniem pił spalinowych.

Dowódca 203 kompanii kpt. Piotr Kostyra powiedział – „Poprzez takie właśnie szkolenia przygotowujemy się do tego, aby szybko i skutecznie pomagać lokalnej społeczności, a także innym służbom. Posiadamy na wyposażeniu bardzo dobry i nowoczesny sprzęt specjalistyczny, w tym przypadku piły spalinowe, które mogą być wykorzystane w różnych akcjach, np. usuwania zwalonych drzew”.

W misję Wojsk Obrony Terytorialnej wpisane jest wsparcie lokalnych społeczności w obliczu zagrożeń militarnych, jak i niemilitarnych, takich jak klęski żywiołowe i katastrofy. Budowanie kompetencji w tym zakresie jest ważną częścią systemu szkolenia żołnierzy OT, którzy w tym aspekcie współpracują z Państwową Strażą Pożarną. Celem tej współpracy jest również budowanie relacji zaufania i przygotowanie gruntu pod przyszłe współdziałanie.

 

tekst i fot. 2LBOT