22 listopada 2024

Terytorialsi świętują swoje 5-lecie [ZDJĘCIA]

28 września br. na terenie Dowództwa WOT w Zegrzu odbyły się oficjalne uroczystości z okazji święta Wojsk Obrony Terytorialnej. Podczas uroczystości płk Tadeusz Nastarowicz, dowódca 2 LBOT otrzymał Szablę Honorową Wojska Polskiego za wybitny dorobek w służbie wojskowej na stanowisku dowódcy brygady.

Reklamy

W tym roku terytorialsi obchodzą swoje święto już po raz piąty. Zostało ono ustanowione decyzją Ministra Obrony Narodowej na dzień 27 września, czyli dzień powstania Polskiego Państwa Podziemnego, z uwagi na charakter funkcjonowania formacji oraz dziedziczone tradycje. W tym roku 83. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, zbiegła się z jubileuszem 5-lecia Wojsk Obrony Terytorialnej.

Oficjalne uroczystości odbyły się 28 września br. na placu apelowym w Dowództwie WOT w Zegrzu. Podczas uroczystej zbiórki, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wyróżnił płk Tadeusza Nastarowicza, dowódcę 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, Szablą Honorową Wojska Polskiego za wybitny dorobek w służbie wojskowej na stanowisku dowódcy brygady. 

Reklamy

­

– Misję tworzenia brygady OT na Lubelszczyźnie powierzono mi w 2016 roku. To był czas wytężonej pracy i odpowiedzialnych decyzji, ale dziś z satysfakcją mogę powiedzieć, że wypełniliśmy zadanie w stu procentach. To przede wszystkim zasługa ludzi, którzy razem ze mną podjęli się tego wyzwania. Każdy z nich wniósł do nowo formowanej jednostki najlepszą cząstkę siebie. Lubelska Brygada OT, choć młoda wiekiem, jest wspólnotą dobrze zmotywowanych i świadomych żołnierzy. Przez pięć lat wielokrotnie potwierdzaliśmy zasadność powołania WOT. Zbudowaliśmy dobre i trwałe relacje z lokalną społecznością i skutecznie stoimy na straży bezpieczeństwa mieszkańców Lubelszczyzny.powiedział płk Tadeusz Nastarowicz.

Reklamy

W przeciągu 5 lat Terytorialsi nieraz udowodnili, że działają zgodnie ze swoją misją, którą jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Pozostając „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko”, brali udział w zwalczaniu klęsk żywiołowych i katastrof, prowadzili działania ratownicze w walce z pandemią, wspierali funkcjonariuszy Straży Granicznej na granicy polsko-białoruskiej oraz nieśli pomoc sąsiadom z Ukrainy. Terytorialsi są gotowi do działania zarówno w czasie pokoju, kryzysu, jak i wojny. Pozostają również w pełnej gotowości by ramię w ramię współdziałać z żołnierzami wojsk operacyjnych i wspólnie zapewniać bezpieczeństwo naszej Ojczyźnie.

Wojska Obrony Terytorialnej to najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, powołany do życia 1 stycznia 2017 r. W okresie 5 lat powstało 18 Brygad Obrony Terytorialnej i Centrum Szkolenia WOT. Uruchomiona została również szkoła podoficerska SONDA i kurs kształcący kadry oficerskie Agrykola. Swoją siłę WOT buduje w oparciu o żołnierzy – ochotników. W przeciągu pięciu lat zbudowano formację liczącą ponad 34 tys. żołnierzy-ochotników, którzy chcą służyć Polsce.

­


ZDJĘCIA:

­

info i fot. 2LBOT / por. MARTA GABOREK


Zobacz też:

Nabór do Służby Celno-Skarbowej przedłużony [ZDJĘCIA, WIDEO]

Nabór do Służby Celno-Skarbowej przedłużony [ZDJĘCIA, WIDEO]


Zerknij na Instagram →