30 maja 2024

Tony suszu tytoniowego ujawnione przez KAS i SG. Skarb Państwa mógł stracić 830 tys. (ZDJĘCIA)

Funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej oraz Straży Granicznej zabezpieczyli ponad 14 ton suszu tytoniowego. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono gotówkę w kwocie 26 tys. zł.

Funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej prowadzili wspólne działania na terenie powiatu biłgorajskiego. W jednej z miejscowości mundurowi przyłapali trzech mężczyzn podczas przeładowywania z ciągnika rolniczego do dostawczego busa suszu tytoniowego. 

Jak się okazało, na pojazdach znajdowało się łącznie ponad 1,6 tony suszu tytoniowego niewiadomego pochodzenia. Mężczyźni nie okazali żadnych dokumentów dotyczących ujawnionego towaru.  

Ze wstępnych ustaleń wynika, że zajęty susz mógł być wykorzystany do nielegalnej produkcji papierosów. Z takiej ilości tytoniu można wyprodukować ponad 1,5 miliona sztuk papierosów.

Gdyby towar trafił na czarny rynek, podatnicy straciliby około 830 tys. zł tytułem niezapłaconych podatków.  

Z uwagi na poczynione ustalenia, funkcjonariusze dokonali przeszukania posesji należących do zatrzymanych mężczyzn. W budynkach gospodarczych należących do kierowcy ciągnika ujawnili ponad 4,7 tony suszu tytoniowego. Natomiast w miejscu zamieszkania pasażera busa kolejne prawie 7,8 tony.

W czynnościach wspierali ich funkcjonariusze z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie. Dalsze czynności w sprawie prowadzi Lubelski Urząd Celno-Skarbowy pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Na poczet przyszłych kar funkcjonariusze zabezpieczyli gotówkę w kwocie 26 tys. zł. 

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że nabywanie, przechowywanie, przewożenie, przesyłanie i przenoszenie nielegalnych wyrobów tytoniowych, a także pomaganie w ich zbyciu czy ukryciu, stanowi przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. 

­

(info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie / Michał Deruś)


Zobacz też:

Poszukiwany we Włoszech – odzyskany w Polsce

Poszukiwany we Włoszech – odzyskany w Polsce


LubieHrubie na YouTube