Tydzień z Internetem 2014. Z pomysłami na ciekawą pracę

24 marca, rusza ogólnoeuropejska kampania „Tydzień z Internetem”. Cel tegorocznej akcji to pokazanie, jak nowe technologie mogą pomóc w znalezieniu pracy lub zaplanowaniu przyszłości zawodowej. Przekona się o tym każdy, kto weźmie udział w spotkaniu zorganizowanym przez biblioteki, szkoły, domy kultury czy pracownie komputerowe uczestniczące w tej inicjatywie.

Reklamy

„Tydzień z Internetem” to ogólnoeuropejska akcja koordynowana przez organizację pozarządową Telecentre Europe, wspierana przez Neelie Kroes, Wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej i Komisarz Unii ds. Agendy Cyfrowej. Kampania odbędzie się po raz czwarty. Celem tegorocznej edycji jest pokazanie, jak Internet i znajomość nowych technologii pomagają w poszukiwaniu pracy. Akcja wpisuje się tym samym w inicjatywę Komisji Europejskiej „e-Skills for jobs 2014”, służącą zwiększaniu umiejętności cyfrowych potrzebnych we współczesnej gospodarce.

W Polsce kampanię koordynuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI), prowadząca m.in. ogólnopolski Program Rozwoju Bibliotek.

Reklamy


Rafał Kramza, Prezes FRSI: W poprzednie edycje „Tygodnia z Internetem” w naszym kraju zaangażowało się ponad 1300 instytucji – przede wszystkim biblioteki, a także domy kultury, szkoły, pracownie komputerowe, Uniwersytety Trzeciego Wieku, świetlice, domy opieki, urzędy pracy, a nawet sanatoria i oddział PTTK. W zorganizowanych przez nie spotkaniach wzięło udział prawie 22 tysięcy ludzi, wśród nich osoby, dla których był to pierwszy kontakt z Internetem. Kampania była więc znakomitą okazją do wprowadzania – zwłaszcza ludzi starszych – w cyfrowy świat. W tym roku organizatorzy zdecydowali się jednak na zmiany – skierowanie akcji do szerszego grona odbiorców i pokazanie osobom w różnym wieku, jak informacje znajdujące się w sieci mogą pomóc im w aktywności na rynku pracy.


„Tydzień z Internetem” został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego.

 

Podobnie jak w latach ubiegłych, w kampanię „Tydzień z Internetem” może włączyć się każda instytucja posiadająca komputery z dostępem do Internetu: biblioteka publiczna, szkoła, dom kultury, pracownia komputerowa, organizacja pozarządowa, etc. Wystarczy zarejestrować udział na portalu www.biblioteki.org i w czasie kampanii (24-30 marca 2014) zorganizować spotkanie
w oparciu o wybrany scenariusz:


„CO ZE MNIE WYROŚNIE?”

Czy pisarz-widmo to autor książek o duchach? Kiper to człowiek uczący innych jak uniknąć kipienia mleka? Taksator to producent taksówek? Jak wygląda praca na planie filmowym? Co trzeba umieć, aby zostać astronomem lub inżynierem? Na te i wiele innych pytań będą poszukiwać odpowiedzi dzieci w wieku 6-9 lat, a także ich rodzice, którzy wezmą udział w spotkaniu inspirowanym książką Aleksandry i Daniela Mizielińskich „Co z Ciebie wyrośnie?”, a na jego zakończenie zostaną zaproszeni do zagrania w grę komputerową na stronie www.cozciebiewyrosnie.pl. (Scenariusz przygotowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego).


„ZAGRAJ W PRZYSZŁOŚĆ”

Grać będą drużyny składające się z uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Młodzi ludzie poznają różnego typu zawody oraz umiejętności niezbędne do ich wykonywania, nauczą się kojarzyć swoje zasoby osobiste z konkretnymi zawodami, a także przypomną sobie swoje największe dotychczasowe sukcesy. Poznają także bezpłatne narzędzie „Twój potencjał” przeznaczone dla osób zastanawiających się nad wyborem ścieżki zawodowej, dostępne online w serwisie www.praca-enter.pl. (Scenariusz przygotowany przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych we współpracy z FRSI i z Microsoft, między innymi w oparciu o zasoby z projektów „RozPRACUJ to
z biblioteką” i „Link do przyszłości. Młodzi, Internet, Kariera”).


„POLE DO POPISU”

Przygotowane przede wszystkim z myślą o seniorach, ale nie tylko. Podczas internetowego, przeprowadzonego na żywo wykładu, uczestnicy dowiedzą się, jak korzystać z komputera oraz jak przez Internet zdobywać wiedzę i kompetencje, które mogą być przydatne na rynku pracy. Przekonają się, jak pomóc we wskazaniu kierunków rozwoju swoim dzieciom czy wnukom, sprawdzą również, gdzie szukać informacji pomocnych w znalezieniu pracy i dlaczego na emeryturze warto zostać wolontariuszem. (Scenariusz przygotowany przez Orange Polska i Fundację Orange).


Scenariusze, a także wszystkie informacje na temat „Tygodnia z Internetem” można znaleźć na portalu www.biblioteki.org. Uczestnicy kampanii mogą także skorzystać z materiałów, które na potrzeby „Tygodnia z Internetem” przygotowała Fundacja Aktywizacja, z myślą o współpracujących z nią e-centrach. Są to dwa scenariusze zajęć dla instytucji lub organizacji, które przyłączą się do kampanii: warsztat o tym, jak korzystać z komputera w poszukiwaniu pracy oraz scenariusz „Usiądź na moim miejscu”, uświadamiający pracodawcom, jakie bariery w korzystaniu z nowoczesnych technologii muszą przełamywać osoby niepełnosprawne. Materiały są dostępne na stronie Fundacji: www.aktywizacja.org.pl/gow2014/.

 

Kampanii towarzyszy konkurs „Odyseja technologiczna 2025”. Może wziąć w nim udział każda osoba, która będzie uczestniczyć w spotkaniach organizowanych w ramach „Tygodnia z Internetem”. Wystarczy opisać (w dowolnej formie) swój dzień w świecie nowych technologii w 2025 roku. Zgłoszenia będzie można przesyłać od 31 marca do 30 kwietnia 2014 za pomocą internetowego formularza, który będzie dostępny na www.biblioteki.org. Na autorów najlepszych prac konkursowych czekają nagrody:

I nagroda – tablet SAMSUNG P5200 GALAXY TAB 3 10.1 BIA ufundowany przez Orange Polska
II nagroda – telefon NOKIA 925 LUMIA BIAŁY ufundowany przez Orange Polska
III nagroda – telefon HTC 301E DESIRE 300 CZARNY ufundowany przez Orange Polska

Nagrodzone zostaną także instytucje lub organizacje, które włączą się w kampanię i zostaną wskazane przez autorów w zgłoszeniach – trafią do nich aparaty cyfrowe ufundowane przez UPC Polska.


PARTNERZY KAMPANII

  1. Centrum Edukacji Obywatelskiej – działania informacyjne skierowane do szkół
  2. Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL – działania informacyjne skierowane do społeczności lokalnych
  3. Federacja Inicjatyw Oświatowych – działania informacyjne skierowane do szkół
  4. Fundacja Aktywizacja – z myślą o współpracujących z nią e-centrach przygotowała jednodniowy warsztat o tym, jak korzystać z komputera w poszukiwaniu pracy oraz scenariusz „Usiądź na moim miejscu”, uświadamiający pracodawcom, jakie bariery w korzystaniu z nowoczesnych technologii muszą przełamywać osoby niepełnosprawne.
  5. Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych – przygotowanie scenariusza „Zagraj w przyszłość” we współpracy z FRSI i Microsoft
  6. Orange Polska i Fundacja Orange – przygotowanie scenariusza „Pole do popisu”, ufundowanie nagród w konkursie
  7. Microsoft – działania informacyjne skierowane do e-centrów, współpraca merytoryczna przy scenariuszu „Zagraj w przyszłość”, wsparcie organizacyjne
  8. UPC Polska – działania informacyjne skierowane do Pracowni UPC i partnerów lokalnych, ufundowanie nagród w konkursie

 

KOORDYNATOR KAMPANII W POLSCE

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI) wspiera rozwój społeczności lokalnych pomagając instytucjom i organizacjom wykorzystywać potencjał nowoczesnych technologii (ICT). Działamy na rzecz ułatwiania mieszkańcom dostępu do wiedzy i edukacji, aktywizowania ich i zachęcania do współpracy. Nasze projekty są skierowane do bibliotekarzy, działaczy organizacji pozarządowych, młodzieży, seniorów, przedstawicieli mniejszości i osób poszukujących pracy – zainteresowanych możliwościami, jaki stwarzają nowe technologie, chcących zdobywać nowe umiejętności. Kluczowym projektem realizowanym przez FRSI jest Program Rozwoju Bibliotek – wspólne przedsięwzięcie Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Dzięki wyposażeniu bibliotek w nowoczesny sprzęt informatyczny oraz szkoleniom dla bibliotekarzy, placówki uczestniczące w tym programie lepiej służą mieszkańcom małych miejscowości, którzy w swojej najbliższej okolicy potrzebują miejsca, gdzie mogą zdobyć potrzebne informacje, wziąć udział w spotkaniu z ciekawą osobą, wspólnie obejrzeć film, nauczyć się czegoś nowego, spędzać wolny czas. Takim miejscem może być biblioteka publiczna, która stale wzbogaca i poszerza swoją ofertę. Oprócz Programu Rozwoju Bibliotek, FRSI prowadzi także inne projekty wspierające rozwój lokalny z wykorzystaniem ICT, m.in.: „Nowe Technologie Lokalnie”, „Link do przyszłości. Młodzi, Internet, Kariera”, „O finansach… w bibliotece”, „RozPRACUJ to z biblioteką”, „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur”. Więcej informacji: www.frsi.org.pl.