24 lipca 2024

Ukryli w bagażach prawie 2,3 mln zł

W I kwartale 2023 roku funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykryli na przejściach granicznych w województwie lubelskim próby nielegalnego wwozu do Unii Europejskiej gotówki o równowartości prawie 2,3 mln zł.

Reklamy

Przekraczający granicę, mimo że mieli taki obowiązek, nie zadeklarowali przewożonych środków pieniężnych do kontroli celnej.

Zgłoś gotówkę przekraczając granicę Unii Europejskiej

Reklamy

Podczas prowadzonych kontroli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej niejednokrotnie spotykają się z sytuacją, że osoby wjeżdżające do Unii Europejskiej lub wyjeżdżające z Unii Europejskiej nie składają na granicy deklaracji dotyczących przewożonej gotówki. Wymóg ten obowiązuje przy przewozie środków pieniężnych w kwocie co najmniej 10 tys. euro (lub równowartości w innych walutach). W każdym takim przypadku, zgodnie z obowiązującymi przepisami, należy złożyć pisemną deklarację funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej. 

To ważny obowiązek podróżnego. Pamiętanie o tych przepisach pozwoli uniknąć problemów na granicy.

Reklamy

Niedopełnienie obowiązku zgłoszenia jest wykroczeniem

W I kwartale 2023 roku funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej zakwestionowali legalność przywozu do Polski w sumie: blisko 300 tys. EUR, prawie 170 tys. USD, blisko 230 tys. PLN oraz ponad 130 tys. UAH. W przeliczeniu na złotówki daje to równowartość prawie 2,3 mln zł.

Obowiązku zgłoszenia przewożonych środków pieniężnych nie dopełnili m.in. kierowcy ciężarówek, autobusów kursowych, jak też osoby przekraczające granicę samochodami osobowymi. 

Gotówka najczęściej ukrywana była w bagażach podróżnych, ale funkcjonariusze znajdowali ją także w schowkach autokarów, w sejfie zamontowanym w podłodze kabiny kierowcy ciężarówki czy też pod podszewką walizki.

Za popełnione wykroczenia skarbowe podróżni ukarani zostali mandatami na łączną kwotę blisko 100 tys. zł. 


info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie


Zobacz też:

Hrubieszów: Powstaje nowy kwietnik na Rynku [ZDJĘCIA]

Hrubieszów: Powstaje nowy kwietnik na Rynku [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →