18 lipca 2024

Uroczystości Staszicowskie w Jarosławcu

Wszystkich gości zebranych przy pomniku Stanisława Staszica w Jarosławcu powitał Pan Jan Czyżewski opiekun pamiątek staszicowskich w tej miejscowości.

Reklamy

Stanisław Wawrzyniec Staszic (ur. przed 6 listopada 1755 w Pile, zm. 20 stycznia 1826 w Warszawie) – polski działacz oświeceniowy, pionier spółdzielczości, pisarz i publicysta, filozof i tłumacz, geograf i geolog; ksiądzkatolicki (przez niemal 20 ostatnich lat życia Staszic nie pełnił posługi duszpasterskiej i nie nosił sutanny). Minister stanu Księstwa Warszawskiego od 1809 roku, radca stanu Księstwa Warszawskiego od 1810 roku, zastępca ministra oświaty Królestwa Polskiego w latach 1818–1824, minister stanu Królestwa Polskiego od 1824 roku. (Źródło: wikipedia.org)

 

Program rocznicowych obchodów staszicowskich, które odbyły się 5 maja 2013r. w Jarosławcu gm. Uchanie przedstawiał się następująco:

godz. 11.45 część artystyczna w kaplicy w Jarosławcu przygotowana przez uczniów miejscowego gimnazjum,

godz. 12.00 uroczysta odpustowa Msza Święta. Oprawa muzyczna Mszy Św. w wykonaniu Orkiestry Dętej z Uchań.

godz. 13.15 przemarsz pod pomnik Stanisława Staszica, gdzie odbył się wiec patriotyczny, który poprowadziła Pani Anna Król Dyrektor GOK w Uchaniach.

Wszystkich gości zebranych przy pomniku powitał Pan Jan Czyżewski opiekun pamiątek staszicowskich w Jarosławcu. Złożone przy pomniku zostały wieńce i wiązanki kwiatów przez poszczególne delegacje. W sali widowiskowej Wiejskiego Domu Kultury w Jarosławcu przygotowana została przez Panią Alicję Swatko wystawa z okazji sto pięćdziesiątej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego przedstawiająca udział mieszkańców Jarosłąwca i Uchań w tymże powstaniu. Na zakończenie w sali widowiskowej WDK skosztować można było słodkich wypieków przygotowanych przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Jarosławca.

 

 

Źródło i fot. GOK Uchanie