23 grudnia 2024

Usługa tłumacza języka migowego w AZ

Studenci Akademii Zamojskiej i kandydaci na studia mogą już od kilku dni korzystać z pomocy tłumacza języka migowego, jeśli chcą załatwić swoje sprawy w dziekanacie.

Reklamy

W prawym dolnym rogu strony internetowej AZ znajduje się ikonka, która przekieruje studenta do tłumacza, by ten pomógł załatwić daną sprawę.

Dzięki opcji tłumacza języka migowego zniknie bariera komunikacyjna, jaka stanowiłaby przeszkodę dla osób niemych, głuchych, głuchoniemych lub niedosłyszących. Ułatwi ona komunikację studentów z takimi niepełnosprawnościami m.in. przy załatwianiu swoich spraw w dziekanacie. Usługa tłumacza języka migowego to część realizowanego przez Akademię Zamojską projektu „Uczelnia dostępna dla wszystkich”.

Reklamy

– Jednym z elementów tego projektu było uruchomienie na stronie internetowej Uczelni usługi tłumacza języka migowego. Dzięki niej, studenci, którzy mają problemy z komunikacją werbalną mogą przy pomocy tłumacza języka migowego – który pośredniczy online w rozmowie z pracownikiem dziekanatu – załatwić potrzebną sprawę. Z takiej pomocy online można skorzystać od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8-20 – tłumaczy Piotr Cieślak z Sekcji projektów Akademii Zamojskiej. Usługa tłumacza online Polskiego Języka Migowego została wdrożona przez Akademię Zamojską we współpracy z MIGAM „RKPK” Sp. z o.o. s.k.a.

Jak skorzystać z pomocy tłumacza migowego? To forma wsparcia dla osób, które z różnych przyczyn mają problem, by skontaktować się np. z dziekanatem i przedłożyć swoją sprawę w tradycyjny sposób. W prawym dolnym rogu strony internetowej Akademii Zamojskiej znajduje się ikonka „Język migowy”, która przenosi do strony tłumacza. Następnie należy kliknąć w znak „migam” lub w razie potrzeby obejrzeć filmy instruktażowe, które krok po kroku poprowadzą po usłudze. Do skorzystania z usługi potrzebna jest sprawna kamerka internetowa.

Reklamy

Akademia Zamojska (wcześniej Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu) od lat podejmuje działania, aby była otwarta i przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Budynki dydaktyczne i pracownie AZ dostosowane są do potrzeb studentów zmagających się z różnymi niepełnosprawnościami ruchowymi. Studenci niepełnosprawni mogą także skorzystać ze stypendiów dedykowanych tej grupie.

Uczelnia podpisała umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w sprawie realizacji projektu dotyczącego ułatwień dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Dzięki niemu Akademia pozyskuje sprzęt i narzędzia ułatwiające studiowanie osobom niepełnosprawnym. Wartość projektu to 3 170 714,45 zł, z czego kwota dofinansowania wynosi 3 075 593,01 zł. Projekt „Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu – Uczelnia dostępna dla wszystkich” realizowany jest od stycznia 2021 r.

­

(info, grafika: AZ)


Zobacz też:

Płomienna miłość „Hanyski” ze Śląska do chłopaka z gminy Werbkowice

Płomienna miłość „Hanyski” ze Śląska do chłopaka z gminy Werbkowice