25 czerwca 2024

Użytkownicy aplikacji Messenger – uwaga na oszustwa metodą na BLIK

Oszuści pokonując zabezpieczenia uzyskują dostęp do aplikacji Messenger, następnie za jej pośrednictwem wysyłają do znajomych danej osoby wiadomości z prośbą o wygenerowanie i podanie im kodu BLIK.

Reklamy

 

Najczęściej tłumaczą to pilną potrzebą zrealizowania przelewu bądź uiszczenia jakiejś opłaty i chwilowym brakiem dostępu do środków zgromadzonych na swoim koncie.

Otrzymałeś niepokojąco brzmiącą wiadomość? To może być próba oszustwa. Zachowaj ostrożność! Oszuści działają na terenie całego kraju licząc na szybki zysk.

Reklamy

Aby nie paść ofiarą oszustów radzimy, by weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Bezwzględnie trzeba dbać o bezpieczeństwo swoich danych oraz hasła tak, aby inne osoby nie mogły wejść w ich posiadanie.

Absolutnie nie należy przekazywać kodów, nawet jeśli osoba, która do nas napisze jest nam znana i bliska. Trzeba mieć świadomość, że ktoś mógł włamać się na konto naszego znajomego i wykorzystując znajomość chce nas oszukać i okraść.

Reklamy


Przypominamy o kilku ważnych kwestiach:

– pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione; dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je,

– pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania,

– nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników,

– pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła,

– naszą czujność powinny wzbudzić wszelkie podejrzane sytuacje, w których jesteśmy proszeni o dane dostępowe do naszego profilu społecznościowego.

 

źródło: KWP Lublin