17 kwietnia 2024

Werbkowice: Światłowód do domu

Internet, telewizja, telefon w najnowocześniejszej technologii światłowodowej FTTH (Fiber To The Home – światłowód do domu). Możliwości korzystania z takich usług w najlepszej jakości już niebawem będą mieli mieszkańcy miejscowości Werbkowice.

Sieć światłowodową na terenie miejscowości Werbkowice przy wsparciu funduszy unijnych z działania 8.4 – Zapewnienie dostępu do Internetu na etapie „ostatniej mili” w ramach 8. Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka wybuduje działająca od wielu lat w branży telekomunikacyjnej na terenie województwa lubelskiego firma PROMAX. Biorąc pod uwagę profesjonalizm, dotychczasowe osiągnięcia i przeprowadzone inwestycje spółki możemy być pewni, że sieć na pewno zostanie wybudowana zgodnie z założonymi harmonogramami. A plany są dość ambitne, zakładają one bowiem rozpoczęcie inwestycji już jesienią tego roku, zaś termin zakończenia prac planowany jest na drugą połowę 2014.

Dzięki inwestycji mieszkańcy Werbkowic zyskają możliwość dostępu do szerokopasmowego internetu (w pełnym znaczeniu tego słowa), gdzie prędkości transmisji danych rzędu 20, 40 czy 60 Mb/s są jak najbardziej realne i możliwe do osiągnięcia, telewizja cyfrowa w wysokiej rozdzielczości (HD), telewizja trójwymiarowa 3D, połączenia telefoniczne VoIP, wypożyczalnie filmów VoD, a także wiele nowoczesnych usług towarzyszących, które mogą być świadczone za pośrednictwem nowej sieci.

Zastosowana technologia zapewnia najwyższą jakość oferowanych usług, zaś szybkość transferu danych jest nieporównywalnie większa, niż w przypadku zastosowania chociażby technologii radiowych. Ponadto światłowód charakteryzuje się dużą niezawodnością, zatem raz ułożony w ziemi nie będzie wymagał ciągłych konserwacji. Tak wybudowana sieć posiada również duże możliwości rozwoju, przyłączanie kolejnych użytkowników ogranicza się do ułożenia światłowodu od użytkownika do najbliższej przełącznicy światłowodowej.

Wymienione zalety jednoznacznie wskazują na perspektywiczny i rozwojowy charakter medium transmisyjnego jakim jest światłowód. Świadczyć o tym mogą również zalecenia Komisji Europejskiej odnośnie nowo budowanych sieci nowej generacji, w których łącze optyczne jest aktywnie promowane.

Wraz z siecią na terenie Werbkowic, wzdłuż drogi krajowej nr 74 zostanie również ułożona magistralna sieć światłowodowa łącząca miejscowość Werbkowice z Hrubieszowem. Głównym zadaniem magistrali będzie zasilenie nowej infrastruktury w sygnał internetowy.

Warto podkreślić w tym miejscu, że cała inwestycja (wartość przekracza 5 milionów złotych) będzie finansowana wyłącznie ze środków unijnych oraz wkładu własnego inwestora. Gmina Werbkowice nie poniesie w wyniku tej inwestycji żadnych kosztów. Indywidualni mieszkańcy do budynków, których będą wykonywane przyłącza światłowodowe również nie zostaną obciążeni żadnymi kosztami.

Światłowody w Polsce wciąż są rzadkością, nawet w dużych miastach, dlatego tym bardziej cieszy fakt, iż inwestor zdecydował się swoją inwestycję ulokować właśnie w Werbkowicach. Miejmy nadzieję, że podobnych inwestycji będzie w Naszym regionie powstawać coraz więcej.

 

Źródło: UG Werbkowice