27 maja 2024

Wycieczka do Masłomęcza

HrubieszówMasłomęcz

29 września 2009 roku uczniowie klasy IIIa i IIIc ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Hrubieszowie udali się na wycieczkę do Masłomęcza, niewielkiej miejscowości w okolicach Hrubieszowa słynącej z archeologicznych wykopalisk.

***

29 września 2009 roku uczniowie klasy IIIa i IIIc ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Hrubieszowie pod opieką wychowawczyń pani Joanny Kasprzak i Joanny Tomasiak oraz rodziców udali się na wycieczkę do Masłomęcza, niewielkiej miejscowości w okolicach Hrubieszowa słynącej z archeologicznych wykopalisk. To tutaj archeolodzy z Uniwersytetu im. Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie odkryli cmentarzysko i osadę Gotów z II – IV w. n.e.

Uczniowie zwiedzili zrekonstruowaną Chatę Gocką. W chacie obejrzeli część gospodarczą i mieszkalną oraz przedmioty codziennego użytku Gotów. Współcześni „Goci” zapoznali uczniów z dawnymi obrzędami, rzemiosłami i czynnościami wykonywanymi przez ówczesną ludność gocką.

Dużą atrakcją wycieczki był aktywny udział w dawnych gockich rzemiosłach i zajęciach. Każdy uczestnik wycieczki miał okazję spróbować własnych sił w formowaniu naczyń glinianych, tkaniu na warsztatach tkackich i wykonaniu gockiej biżuterii.

Dziękujemy mieszkańcom Wioski Gotów za wspaniałą, żywą lekcję historii i pomoc w zorganizowaniu ogniska, przy którym zostały upieczone smaczne kiełbaski.

***

SP nr 2

_________________________________________________

zobacz zdjęcia »
_________________________________________________

Hrubieszow LubieHrubie 2009