15 kwietnia 2024

Wygłodzone i zaniedbane. 63-latek odpowie za znęcania się nad zwierzętami

Krasnostawscy policjanci prowadzą postępowanie dotyczące znęcania się nad zwierzętami. W prowadzonym przez 63-latka gospodarstwie rolnym hodowane były krowy i świnie. W ocenia lekarza weterynarii stan, w jakim znajdowały się zwierzęta wskazywał, że były głodzone od kilku miesięcy.

 

Niepokojąca informacja wpłynęła na Policję od Powiatowego Lekarza Weterynarii. Funkcjonariusze udali się pod wskazany adres. Jak ustalili policjanci w prowadzonym przez 63-latka gospodarstwie rolnym hodowane były krowy i świnie. 

W oborze znajdowało się 7 krów, jedna locha i pies uwiązany przy ścianie. Krowy uwiązane sznurkami do ściany, stały we własnych odchodach, były wychudzone nie miały żadnego pożywienia oraz dostępu do wody.

W ocenia lekarza weterynarii stan, w jakim znajdowały się zwierzęta wskazywał, że były głodzone od kilku miesięcy, prawdopodobnie od końca 2014r.

W drugim, mniejszym pomieszczeniu były prowizoryczne zagrody o niestabilnej konstrukcji, w których znajdowało się 11 świń. Te również stały we własnych odchodach. Były wychudzone, stan siedmiu z nich wskazywał na głodzenie i skrajne zaniedbanie.

Mężczyzna miał także 12 psów, z czego 6 trzymał w domu. Pozostałe uwiązane były w różnych miejscach gospodarstwa. Tylko jeden z nich miał budę. Jak wykazały pomiary wszystkie łańcuchy na, których uwiązane były psy, nie miały wystarczającej długości. Stan odżywienia psów został oceniony, jako dobry.

Zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Krasnymstawie skierował już wniosek do przedstawiciela Urzędu Gminy w Gorzkowie, o odebranie gospodarzowi zwierząt hodowlanych.  Za znęcanie się nad zwierzęciem ustawa o ochronie nie zwierząt przewiduję, karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

 

źródło i fot. KPP Krasnystaw