Wyłudzili ponad 1,3 mln dotacji ze środków unijnych

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie zatrzymali 2 mężczyzn w wieku 28 i 39-lat podejrzanych o wyłudzanie dotacji z Unii Europejskiej. Wstępnie szacowana kwota wyłudzenia to ponad 1,3 mln zł.

Reklamy

 

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Wydział do spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Lublinie wspólnie z policjantami z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie.

Postępowanie zostało wszczęte w 2016 roku na podstawie materiałów operacyjnych uzyskanych przez funkcjonariuszy.

W poniedziałek policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn. 28-letniego mieszkańca woj. łódzkiego oraz 39-letniego mieszkańca woj. mazowieckiego.  

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, w czerwcu 2013 roku, w jednej z agencji pośredniczącej w udzielaniu unijnych dotacji złożyli oni wniosek o dofinansowanie na stworzenie działu badawczego technologii termowizyjnych.

Mężczyźni na ten cel z Unii Europejskiej otrzymali dofinansowanie w kwocie 1,3 mln zł. W rzeczywistości żaden dział badawczy przez nich nie został stworzony.  

Zatrzymani wczoraj zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, gdzie usłyszeli zarzuty i złożyli wyjaśnienia. Wobec podejrzanych zastosowano dozór policji, poręczenia majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju.

Do prokuratury został również skierowany wniosek o zabezpieczenie majątkowe podejrzanych na udziałach w wysokości ponad 1,2 mln zł.

Za to przestępstwo grozi im kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

 

źródło: KWP Lublin