25 lutego 2024

Z wizytą w Porcie Lotniczym Lublin

Studenci Akademii Zamojskiej z kierunku bezpieczeństwo narodowe (III rok) odbyli w ramach zajęć wizytę studyjną w Porcie Lotniczym Lublin. Głównym celem wizyty było poznanie działalności Placówki Straży Granicznej w Lublinie, wchodzącej w skład Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie oraz Służby Ochrony Lotniska.

Reklamy

Zajęcia zrealizowane przez studentów w ramach przedmiotu „warsztaty i szkolenia” pozwoliły poznać specyfikę odpraw granicznych i systemu bezpieczeństwa lotów odbywających się w portach lotniczych. Studenci mieli możliwość obserwacji czynności funkcjonariuszy związanych z kontrolą graniczną i zapewnieniem bezpieczeństwa w komunikacji międzynarodowej.

Wizyta studentów w porcie lotniczym odbywała się we wszystkich strefach lotniska, w których prowadzone są odprawy pasażerów i dystrybuowanie bagaży. Studenci odwiedzili halę przylotów i odlotów oraz pomieszczenia techniczne i biurowe. Mieli też okazję zobaczyć urządzenia służące do kontroli pasażerów oraz do wykrywania produktów i substancji, których nie można wwozić do Polski.

Reklamy

Pobyt w porcie lotniczym ukazał również praktyczne zasady działania punktu kontroli bezpieczeństwa. Bardzo duże zainteresowanie studentów wzbudził sprzęt wykorzystywany przez funkcjonariuszy z Zespołu Interwencji Specjalnych, w tym prace robota pirotechnicznego. Studenci mieli także okazję przymierzyć kombinezon wykorzystywany w akcjach neutralizowania materiałów wybuchowych.

Spotkanie studentów z funkcjonariuszami Straży Granicznej i Służby Ochrony Lotniska pozwoliło szerzej spojrzeć na specyfikę służby funkcjonariuszy ochraniających zarówno cały obiekt lotniska, jak również zapewniających bezpieczeństwo pasażerom w samolotach.

„Dzięki takim zajęciom widzimy, jak pracuje Straż Graniczna, Służba Ochrony Lotniska. Jest to bardzo ważne doświadczenie, bo przecież większość z nas planuje kiedyś pracować w służbach mundurowych” – podsumował wizytę jeden ze studentów.

Wizyta studyjna studentów Akademii Zamojskiej w Porcie Lotniczym Lublin odbyła się 25 listopada 2021 r.

­

(info i fot. AZ)


Zobacz też:

Zderzenie ciężarówek na S-17 (ZDJĘCIA)

Zderzenie ciężarówek na S-17 (ZDJĘCIA)


LubieHrubie na Instagramie