Zamojska premiera filmu „Chce się żyć”

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok na krokiem” zapraszają na zamojską premierę filmu CHCE SIĘ ŻYĆ – 25 października 2013, godz. 18:00.

Reklamy

Oparty na prawdziwej historii film Macieja Pieprzycy to wzruszająca, emanująca optymizmem i humorem, opowieść o niepełnosprawnym, a równocześnie obdarzonym błyskotliwym umysłem Mateuszu, który – mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu – udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha.

„Chce się żyć to” jeden z największych światowych sukcesów polskiego kina, laureata Grand Prix i Nagrody Publiczności MFF w Montrealu, laureata Srebrnych Lwów, Nagrody Publiczności i Nagrody Publiczności – Złoty Klakier festiwal w Gdyni. Zarówno w Montrealu, jak i w Gdyni film przyjęto owacjami na stojąco! W roli głównej Dawid Ogrodnik („Jesteś Bogiem”), który stworzył jedną z najniezwyklejszych i najbardziej wzruszających kreacji w polskim kinie ostatnich lat, na miarę dokonań Daniela Day Lewisa („Moja lewa stopa”), Javiera Bardema („W stronę morza”), Mathieu Almarica („Motyl i skafander”) i Francoisa Cluzet („Nietykalni”). Nieletniego Mateusza z brawurą zagrał debiutujący na ekranie Kamil Tkacz.

Reklamy

 

CHCE SIĘ ŻYĆ

Kiedy Mateusz (Dawid Ogrodnik) przyszedł na świat, lekarze wydali na niego wyrok, uznając go za „roślinę”. Jednak rodzice chłopca (Arkadiusz Jakubik i Dorota Kolak) nigdy nie pogodzili się z tą diagnozą, wierząc, że mimo problemów z komunikacją, ich syn jest w pełni sprawny intelektualnie. Mateusz dorasta otoczony troską i miłością, zyskując wiernego przyjaciela – mieszkającą w sąsiedztwie Ankę (Anna Karczmarczyk). Jednak los sprawia, że musi rozłączyć się z rodziną i trafia do specjalistycznego ośrodka. Z dala od bliskich podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia. Sytuacja Mateusza zmieni się, kiedy do placówki trafi młoda wolontariuszka (Katarzyna Zawadzka), a on sam przyciągnie uwagę lekarki (Anna Nehrebecka), która pracuje nad eksperymentalnymi metodami leczenia.

„Mimo poważnej tematyki „Chce się żyć” jest filmem o wydźwięku zdecydowanie optymistycznym. To historia, która porusza, ale także wywołuje uśmiech i skłania do refleksji związanych z życiem, śmiercią, miłością czy normalnością. To opowieść, który daje nadzieję, zawartą w pozytywnym przesłaniu. Dzięki sile ducha, można przezwyciężać przeciwności losu, wyjść poza własne ograniczenia, cieszyć się życiem, takim jakie ono jest. Znaleźć szczęście. Tylko nie można się poddawać. Nigdy.” Maciej Pieprzyca, reżyser

Film na ekranach CKF Stylowy od 25 października 2013. Zapraszamy!

Bilety: 14 zł (ulgowy), 16 zł (normalny)