22 grudnia 2024

Zamość: 6. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu serdecznie zaprasza na replikę 6. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Rosyjską kinematografię będzie można zobaczyć w Zamościu w dniach 7-13 grudnia 2012. W programie znajdą się najnowsze produkcje rosyjskie a także przegląd twórczości A. Bałabanowa.

Reklamy

PROGRAM PROJEKCJI:

7.12.2012, godz. 18:30 –  Ładunek 200

Reklamy

8.12.2012, godz. 18:30  – Kokoko

9.12.2012, godz. 18:30  – Też chcę

Reklamy

10.12.2012, godz. 18:30 – Konwój

11.12.2012, godz. 18:30 – Palacz

12.12.2012, godz. 18:30 – Portret o zmierzchu

13.12.2012, godz. 18:30 – Beduin

 

Bilety: 10 zł (ulgowy), 12 zł (normalny)

 

ŁADUNEK 200 (2007 R.), reż. Bałabanow

 

Jest rok 1984, totalitarne imperium dogorywa, u progu stoi już pierestrojka. Ideologie powoli upadają, obwieszczono koniec historii. Samoloty wojskowe z trumnami (tytułowy Ładunek 200) nie omijają nawet tak małych miast jak Leninsk, w którym mieszka młoda bohaterka filmu – córka partyjnego sekretarza, w której zakochuje się milicjant Żurow. Po dyskotece dziewczyna przepada bez wieści. Tego samego wieczoru na peryferiach miasteczka zostaje popełnione okrutne morderstwo. „Ładunek200”jest historią opartą na prawdziwych wydarzeniach. To szokujący obraz opowiadający o sile systemu i jego wpływie na ludzi. Bałabanow, który swoje filmy zwykł nie tylko reżyserować, lecz także i pisać do nich scenariusze, jest gwarantem popularności obrazu. Jego obraz należy do tych, obok których nie da się przejść obojętnie.

 

KOKOKO, reż. A. Smirnowa

W ciągu dnia – praca w muzeum, wieczorem Wiadomości w RenTv, w dni wolne spotkania i seks z byłym mężem – pracownikiem naukowym średniej klasy. Liza typowy przedstawiciel petersburskiej inteligencji, Wika- dziewczyna z prowincji. Urlop dla niej to wódka, imprezy i awantury… Mogłoby się wydawać, że nic ich nie łączy. Jednak kiedy trafiły na siebie – zaprzyjaźniły się: woda i ogień, stara panna i imprezowiczka, inteligencja i plebs. Liza i Wika dwie strony jednego medalu o nazwie… Rosja. Kokoko to niekończąca się komedia z rosyjskiego życia!

 

TEŻ CHCĘ, reż. A. Bałabanow

Film opowiada historię podróży pięciorga osób –  Bandyty, jego przyjaciela Matwieja i starszego ojca, Muzyka oraz pięknej, młodej dziewczyny. Wybierają się oni razem na poszukiwanie Dzwonnicy Szczęścia, która według wierzeń znajduje się gdzieś między Sankt Petersburgiem a Ugliczem, w pobliżu opuszczonej elektrowni atomowej. Mówi się, że Dzwonnica „zabiera” ludzi, spełniając ich marzenia. Ale nie wszystkich! Każdy z jadących ciemnym, dużym samochodem wierzy, że Dzwonnica „zabierze” właśnie jego i pozwoli osiągnąć mu wieczne szczęście.

 

KONWÓJ, reż. A. Mizgiriew

Film przedstawia historię oficera o randze kapitana, który konwojuje dezertera do jednostki wojskowej. Bohaterowie spędzają w Moskwie 24 godziny. Są tam świadkami licznych sytuacji, które ukazują realia życia we współczesnej metropolii. Wspólna podróż wpłynie na los dwojga żołnierzy. Przyjaźń, która narodzi się między oficerem i szeregowym zmienia podejście do życia Kapitana. Cyniczny Kapitan odzyskuje chęć do życia i wiarę w człowieka

 

PALACZ, reż. Bałabanow

Najnowszy, trzynasty film fabularny Aleksieja Bałabanowa, uwielbianego i jednocześnie kontrowersyjnego rosyjskiego reżysera, twórcy filmów, które weszły do kanonu rosyjskiej kultury przełomu XX i XXI w. Petersburg, połowa lat 90-tych XX w. W starej kotłowni na obrzeżach miasta mieszka milczący Jakut, weteran wojny w Afganistanie, major w stanie spoczynku. Teraz, po powrocie z wojny, pracuje jako palacz. W czasie wolnym, na rozklekotanej maszynie do pisania, nieporadnie pisze swoją opowieść o ruskim rozbójniku. Jednak, mimo stanu odosobnienia, który zapewnia obskurna kotłownia, weterana odwiedzają najróżniejsi goście.

 

PORTRET O ZMIERZCHU, reż. A. Nikonowa

Uczestnik programu „Dni autorskie” międzynarodowego festiwalu filmowego w Wenecji i sekcji konkursowej festiwalu „Kinotawr” w Soczi 2011. Marina znalazła się w niewłaściwym miejscu i w niewłaściwym czasie, zostaje wciągnięta w wir dramatycznych wydarzeń. Przeżyte upokorzenia i ból zmieniają bieg jej stabilnego i szczęśliwego życia. Marina szuka możliwości zemsty. Jednak życie okazuje się bardziej skomplikowane i głębsze…

 

 BEDUIN, reż. I. Wołoszyn

Córka Rity choruje na białaczkę. W celu uzyskania niezbędnej sumy pieniędzy na leczenie Rita jedzie do Rosji, aby zostać matką zastępczą – surogatką. Według umowy surogatka nie może opuszczać miasta, a obiecane pieniądze są wypłacane w równych ratach przez cały okres ciąży. Rita nie zdążyła zdobyć pieniędzy na dalsze leczenie, którego nie można przerywać. Poszukiwanie dawcy i zaplanowana operacja przeszczepu szpiku kostnego wymaga szybkich decyzji. Bezradność lekarzy wobec choroby zmusza Ritę do zrobienia kolejnego szalonego kroku. Przez przypadek dowiaduje się, że w Jordanii podobne choroby leczą mlekiem wielbłąda. Jordania staje się jej ostatnią nadzieją. Rita zabiera córkę i leci z nią do kraju, który zmienia w ich życiu wszystko.