22 stycznia 2025

Zamość: Marsz Niepodległości

11 listopada w Zamościu klub Gazety Polskiej zorganizował Marsz Niepodległości.

Reklamy

Uczestnicy wyszli z parkingu przy PZU na ul. Partyzantów i przeszli ulicami Partyzantów, Łukasińskiego, Pereca na Rynrk Solny, gdzie odczytali petycję (jej treść poniżej) i zakończyli go odśpiewaniem hymnu.

W marszu uczestniczyło kilkuset mieszkańców Zamościa, podczas przemarszu śpiewano piesni patriotyczne (m. in. Rota, Pierwsza Brygada, Marsz Legionów) oraz skandowano patriotyczne hasła:

Reklamy

CHWAŁA! – CHWAŁA!- CHWAŁA WIELKIEJ POLSCE!
NACZELNIKU PAMIĘTAMY!
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!
BÓG-HONOR I OJCZYZNA!
NIEPODLEGŁOŚĆ NIE NA SPRZDAŻ!

Po odspiewaniu hymnu uczestnicy weszli na Rynek Główny, gdzie podczas uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą pobyt marszałka J. Piłsudskiego w Zamościu.

Reklamy

 

Treść petycji:

        W dn. 11 listopada 1918 r. Polska w sposób symboliczny odzyskała niepodległość po ponad 120 latach zaborów.

        Wyciągając lekcję z historii należy pamiętać, że wolność i niepodległość nie jest dana raz na zawsze i trzeba o nią zabiegać, dlatego sprzeciwiamy się zaniechaniu przez obecne władze polityki patriotycznej zapoczątkowanej i prowadzonej przez św. pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

        Rugowanie historii ze szkoły i życia codziennego prowadzi do zaniku poczucia więzi społecznych i tym samym zaniku Narodu. W obecnej chwili niepodległy może być tylko kraj oparty na trwałych fundamentach z silną gospodarką, w którym młodzi ludzie mają pracę i perspektywy swojego rozwoju.

        Dlatego wzywamy kierujących krajem do zaniechania polityki, która prowadzi do ostatecznej wyprzedaży polskiego majątku, a młodych ludzi zmusza do szukania pracy i mglistych perspektyw na przyszłość poza granicami naszego kraju.

        O sile i przyszłości naszej Ojczyzny stanowią jej obywatele, dlatego w dn. 11 listopada, w dniu naszego Święta Narodowego, pragniemy przypomnieć słowa Wielkiego Marszałka, Józefa Piłsudskiego: „Być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach, to klęska”. Słowa te są jak najbardziej aktualne również dziś i nakazują nam upomnieć się o los Naszej Ojczyzny.

        Pamiętajmy, że nasze życie to jedynie chwila, krótki epizod. Naród jest wartością trwałą. Zostawmy naszą Ojczyznę przyszłym pokoleniom lepszą, niż ją zastaliśmy. Niech pomogą nam w tym słowa Wielkiego Polaka, Błogosławionego Papieża Jana Pawła II: Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki. Siła państwa i jego rozwój zależą w dużej mierze od mądrej i sprawnej pracy samorządów, tak aby dla wszystkich w domu ojczystym starczyło chleba i żeby nikt nie czuł się zapomniany.”