Zamość: Młyn na jubileuszu 40-lecia pracy twórczej Krzysztofa Konopy

5 grudnia w Zamojskim Domu Kultury odbył się jubileusz 40-lecia pracy twórczej Krzysztofa Konopy. Zamojski poeta i satyryk, autor pięciu tomików poezji, znany hrubieszowskiemu czytelnikowi choćby z satyr zamieszczanych od ponad trzydziestu lat na ostatniej stronie Tygodnika Zamojskiego.

Reklamy

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz Zamościa, środowisk kultury, koledzy z redakcji TZ, ale przede wszystkim przyjaciele poety.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się również artyści hrubieszowskiego Teatru Piosenki MŁYN. Jedyną piosenką w repertuarze Teatru, której tekstu nie są autorami członkowie grupy jest „Ballada przydrożna” – przepiękny utwór napisany właśnie przez zamojskiego poetę i za jego zgodą przez Teatr prezentowany do muzyki Adama Szbata.

Reklamy

Panie Krzysztofie – dziękujemy za ten zaszczyt! I życzymy wielu jeszcze lat tak owocnej twórczości. – Teatr Piosenki MŁYN

 

Ballada przydrożna

Krzysztof  Konopa

 

Że sierpień jest za gorący – nocą jednym duchem

Święci pańscy z kapliczek piją mgły siwuchę

Nie wystarczy dla wszystkich do rychłego wschodu

Więc z baryłeczki stogu jeszcze łyczek miodu

Żeby się tajemnicą nie podzielić z nikim

Pospiesznie zagryzają zorzy podpłomykiem

Gdy wiejski Frasobliwy patrzy na to krzywo

Smagają się pokornie pątniczą pokrzywą

A udając, że nic się wielkiego nie stało

W dzień włożą wór pokutny drewna i upału


Poniżej wywiad z Krzysztofem Konopą i „Ballada przydrożna” w wykonaniu Gosi Bieleckiej do akompaniamentu Tomka Brudnowskiego (nagranie pochodzi z roku 2009).