27 kwietnia 2024

Zamość: Projekcja filmu niemego „Rok 1863” z muzyką na żywo

Organizatorzy Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” zapraszają na wydarzenie specjalne – projekcję filmu niemego „Rok 1863” z muzyką Michała Lorenca graną na żywo przez zespół DesOrient. Pokaz filmu wraz z koncertem odbędzie się podczas Gali Zamojskiego Festiwalu Filmowego – 17 sierpnia 2013. Początek Gali o godz. 20:00.

Film„Rok1863”w reżyserii Edwarda Puchalskiego z 1922 roku jest pierwszą w polskiej kinematografii ekranizacją „Wiernej rzeki” Stefana Żeromskiego. Uznawany jest za ważny dla polskiego kina zabytek oraz stanowi cenną dokumentację historyczną, ponieważ w filmie u boku aktorów wystąpili autentyczni powstańcy styczniowi. Projekcji niemego filmu towarzyszyć będzie muzyka autorstwa Michała Lorenca, jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej. Zabrzmi ona w wykonaniu zespołu DesOrient. Film zostanie wyświetlony w wersji zrekonstruowanej i zdigitalizowanej.

Film Puchalskiego powstał w sześćdziesiątą rocznicę powstania styczniowego jako opowieść o jednym z największych patriotycznych zrywów w polskiej historii. W filmową fakturę reżyser wplótł precyzyjnie zainscenizowane kadry przypominające słynne obrazy Artura Grottgera z cyklu „Polonia i Lithuania”.

Akcja filmu rozgrywa się w czasie powstania styczniowego. W bitwie pod Małogoszczem książę Józef Odrowąż odnosi poważne i rozległe rany. Cudem udaje mu się dotrzeć do dworu w Niezdołach. Panna Salomea Brynicka, z narażeniem własnego życia udziela mu schronienia. W opiece nad rannym pomaga jej wierny sługa Szczepan, nieprzychylny, jak większość chłopstwa, powstańcom. Odrowąż ukrywany przed licznymi rewizjami, przenoszony w przygotowane wcześniej kryjówki, wielokrotnie jest bliski śmierci. Oddanie i poświęcenie Salomei, sprawią jednak, że jego stan stopniowo się poprawia. Wkrótce młodzi zakochują się w sobie. Do dworu przybywa księżna Odrowążowa. Mimo wdzięczności, jaką żywi dla Salomei nie jest w stanie zaakceptować uczucia łączącego jej jedynaka ze zubożałą szlachcianką. Wywozi syna za granicę, pozostawiając samotną i zbolałą Salomeę własnemu losowi. Niemym świadkiem wszystkich tych dramatycznych wydarzeń jest tytułowa „wierna rzeka”.

 

DesOrient

Twórczość zespołu DesOrient to kwintesencja muzyki filmowej – barwnej instrumentacji, precyzji i i techniki wykonawczej, inspirowanej muzyką etniczną jednak mocno osadzonej w klasycznym brzmieniu. Grają i nagrywają przede wszystkim muzykę filmową Michała Lorenca, m.in. do filmów Bandyta, Oficer, Wszystko będzie dobrze, Wino truskawkowe , Statyści. Świetnie odnajdują się też w piosence autorskiej, czego dowodem jest płyta z Jackiem Kleyffem, współpraca z Wandą Warską, czy nagranie piosenki ,,Fotoplastykon” z muzyką Jerzego Wasowskiego. W repertuarze mają także piosenki filmowe. Na scenie towarzyszy im wtedy wokalistka Aleksandra Troczyńska, dwukrotna laureatka ,,Szansy na sukces”.Ich muzyka zabrzmiała również podczas projekcji filmu „Żółty Paszport” z 1918 roku pokazywanego w czasie Święta Niemego Kina w 2011 roku. Z orkiestrą symfoniczną i chórem występują w  Missa Magna Beatificationis Michała Lorenca oraz w Mszy Kreolskiej. Bardzo chętnie sięgają też do etnicznych korzeni – muzyki bałkańskiej, klezmerskiej, arabskiej, perskiej, latynoskiej, polskiej. Bo to właśnie przy niej na koncertach wszyscy najlepiej się bawią!