25 września 2023

Zapraszamy na piątą edycję Festiwalu Żywności Wolnej od GMO prosto od Rolnika

Zapraszamy na piątą edycję Festiwalu Żywności Wolnej od GMO prosto od Rolnika, który odbędzie się w Zamościu 29 sierpnia 2020 roku.

Reklamy

Festiwal organizuje Stowarzyszenie Rolników i Konsumentów Kukiz’ 15 wraz z Posłem Jarosławem Sachajko. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta miasta Zamość, Andrzeja Wnuka.

Festiwal będzie miał miejsce 29 sierpnia 2020 roku, od godziny 9:00 na Rynku Wielkim w Zamościu.

Reklamy

Wydarzenie służy krzewieniu proekologicznych postaw wśród mieszkańców regionu, poprzez bogaty program merytoryczny organizatorzy pragną uświadamiać ludzi, że są tym, co jedzą. Chcą również pokazać, jak odżywiać się zdrowo, jak rozsądnie wzbogacać swoją dietę w produkty warzywne i owocowe, wzmacniając tym samym swą odporność.

Wszyscy odwiedzający w tym czasie stoiska znajdujące się na Rynku Wielkim, będą mieli możliwość nabycia świeżych i nieprzetworzonych produktów bezpośrednio od rolnika, swojskich wędlin, ciast bez polepszaczy, zdrowego chleba na dobroczynnym zakwasie, zjawiskowych produktów rękodzielniczych, miodów, produktów konopnych, zwłaszcza olejków CBD. Pyszne potrawy i wypieki, które przywiodą na myśl wspomnienia tradycyjnej babcinej kuchni przygotują Panie z Kół Gospodyń Wiejskich w Gminie Tomaszów Lubelski ze wsi Pasieki, Szarowola i Jezierni.

Reklamy

Ponadto będzie możliwość wsłuchania się w głos osób z branży rolniczej i konopnej.

Prelekcję o tym, jak funkcjonuje Kannabidiol w polskim prawie, wygłosi ekspert policyjny, biegły sądowy, dr Andrzej Kwaśnica – znany branży konopnej. Pan Kwaśnica wskaże, jakie są możliwości biznesowe płynące z konopi. Na koniec opowie nam o prawnych aspektach uprawy konopi.

O wpływie syntetycznych pestycydów na zdrowie człowieka opowie nam prof. Leszek Woźniak, Kierownik Katedry Przedsiębiorczości, Zarządzania i Ekoinnowacyjności z Politechniki Rzeszowskiej. Profesor w ramach dyskusji panelowej odpowie na pytania zainteresowanych oraz przedstawi swój wkład w Europejski Program Redukcji Zużycia Pestycydów.

Grzegorz Sacharuk ze Stowarzyszenia Polska Wolna od GMO opowie o realnym niebezpieczeństwie, jakie stanowi wprowadzenie do Polski żywności genetycznie modyfikowanej, skupi się zwłaszcza na aspekcie zdrowotnym i ryzyku, jakie niesie spożywanie żywności wyprodukowanej na bazie GMO.

O zbawiennym wpływie kannabidiolu na zdrowie człowieka opowie Jolanta Różycka – biolożka, biochemiczka, propagatorka leczniczego stosowania konopi w Polsce, która prowadzi cykl wykładów „Konopie na zdrowie”. Nadto Pani Różycka zaprosi do degustacji zupy z konopi, którą samodzielnie ugotuje. Każdy chętny otrzyma próbkę „dobrej na wszystko” soli konopnej. Jolanta Różycka jest konsultantką naukową ds. konopi w Firmie OLIHEMP, jak również współzałożycielką Polskiego Stowarzyszenia Producentów i Przetwórców Konopi, Liderką „Forum roślin zielarskich i terapii naturalnych”.