20 maja 2024

Zaproszenie na spotkanie z pisarzem Stanisławem Srokowskim

Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christian oraz Stowarzyszenie Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu zapraszają na promocję najnowszej książki Stanisława Srokowskiego pt. „Strach. Opowiadania Kresowe” dotyczącej wielkości i dramatu polskich Kresów.

 

Spotkanie odbędzie się w dniu 16.10.2014 r. (czwartek) o godz. 16.00 w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” przy ul. Ormiańskiej 1. (wejście od podwórza, I piętro).

Stanisław Srokowski – pisarz, poeta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki, tłumacz, publicysta. W swoich powieściach nawiązuje do wydarzeń z 1943 roku, kiedy to ziemie wschodnie II RP ogarnęła fala ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach. Jego książka ,,Ukraiński kochanek” znalazła się na 9 miejscu na liście 25 najważniejszych książek ostatniego 25-lecia w plebiscycie Programu II Polskiego Radia.

Strach. Opowiadania Kresowe – to zbiór dwunastu opowiadań, które łączy jedno – okrutne morderstwa na mieszkańcach Kresów. Morderstwa dokonywane przez Ukraińców, sąsiadów Polaków, często żyjących w tej samej wiosce. Stanisław Srokowski podczas wojny, jako mały chłopiec mieszkał z rodziną w Hnilczu. Wieczorami, członkowie rodziny autora opowiadali między sobą straszne historie, ukazujące barbarzyństwo Ukraińców. Barbarzyństwo, którego nie da się wyrazić żadnymi słowami”.

Srokowski oddaje klimat zbrodni, pokazuje zwyrodnienia i degenerację istoty ludzkiej wyrastające z obłędnej ideologii integralnego nacjonalizmu (…) Ta książka to wstrząsający epos kresowy. Kawał polskiego losu i zagubiona pamięć”.

 

 

Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana
22-400 Zamość, ul. Ormiańska 1, tel. 505103 828