25 maja 2024

Zlikwidowano nielegalną produkcję krajanki tytoniowej

Funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej wspólnie z policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach zatrzymali dwóch mężczyzn zajmujących się nielegalną produkcją krajanki tytoniowej. Zatrzymanym grozi do 3 lat więzienia.

 

24 stycznia br. funkcjonariusze lubelskiej KAS wraz z funkcjonariuszami KMP z Siedlec, w oparciu o wcześniejsze ustalenia policji, ujawnili na terenie miejscowości Grądy (woj. mazowieckie) nielegalną „fabrykę” produkującą krajankę tytoniową.

W piwnicy jednego z domów jednorodzinnych mundurowi odkryli specjalnie przystosowane do produkcji tytoniu pomieszczenia, wyposażone w mechaniczną wentylację i instalację elektryczną. W trakcie kontroli zabezpieczyli również profesjonalną krajalnicę do cięcia liści tytoniu, suszarnię do suszenia krajanki tytoniowej, płyny do ulepszania krajanki, a także ponad 1,2 tony suszu tytoniowego oraz 127 kg gotowej krajanki tytoniowej. Z takiej ilości można wyprodukować ponad 1,3 mln sztuk papierosów.

Na miejscu funkcjonariusze zatrzymali na gorącym uczynku dwóch  mężczyzn, w wieku 35 i 51 lat, którzy zajmowali się produkcją tytoniu. Obaj mężczyźni usłyszeli już zarzuty. Prokurator Prokuratury Rejonowej w Siedlcach zastosował wobec podejrzanych dozór policyjny, poręczenia majątkowe oraz zakazy opuszczania kraju. Zatrzymanym grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Mundurowi przeszukali również miejsca zamieszkania mężczyzn. W trakcie czynności zabezpieczono gotówkę w kwocie 47 tys. zł oraz wyroby jubilerskie.

Straty skarbu państwa z tytułu niezapłaconej akcyzy i podatku VAT wyniosły ponad 800 tysięcy zł.

 

info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie