23 kwietnia 2024

Z fałszywymi dokumentami chciał dotrzeć do Niemiec

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali obywatela Turcji, który przy pomocy fałszywych dokumentów, próbował przekroczyć ukraińsko – polską granicę w Dorohusku.

 

27 stycznia 2020 r., na kolejowym przejściu granicznym w Dorohusku, do odprawy na kierunku wjazdowym, stawił się 47 – letni obywatel Turcji. Pasażer pociągu relacji Kijów – Warszawa, podczas kontroli granicznej, posłużył się bułgarskimi dokumentami. Nerwowe zachowanie podróżującego zwróciło uwagę prowadzącego odprawę, postanowił więc szczegółowo sprawdzić dokumenty. Po skontrolowaniu, okazało się, iż przedstawiony do odprawy bułgarski paszport ma wymienioną stronę zawierającą dane personalne, natomiast dowód osobisty został sfałszowany. Mężczyzna został zatrzymany i otrzymał decyzję o odmowie wjazdu.

Obywatel Turcji w trakcie rozmowy przyznał się, że fałszywe dokumenty kupił w Stambule, od nieznanej mu osoby. Planował dostać się do Niemiec. W sprawie wszczęto postępowanie dotyczące posługiwania się fałszywymi dokumentami. Obywatel Turcji został przekazany służbom granicznym Ukrainy.

Posługiwanie się przy kontroli granicznej fałszywymi dokumentami usankcjonowane jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, w swej codziennej służbie, podczas prowadzonych kontroli granicznych, ujawnili w ubiegłym roku ponad 770 fałszerstw różnych dokumentów przedstawianych do kontroli. Najczęściej fałszowane są: „Oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy…..”, paszporty, wizy, dowody rejestracyjne pojazdów, polisy ubezpieczeniowe, zezwolenia na pobyt oraz prawa jazdy.

 

info i fot.: NOSG