5 marca 2024

Zobacz nowy elementarz

„Oto sroka i lis stary. A tam kto?” – tak zaczyna się bajka, której nagranie jest dodatkiem do nowego darmowego podręcznika dla dzieci uczących się w naszych szkołach w klasach 1-3. Jego pierwszą część można już poznać zaglądając do internetu na specjalnie przygotowaną w tym celu stronę www.naszelementarz.men.gov.pl

Reklamy

Publikacja elementarza przez Ministerstwo Edukacji Narodowej służy konsultacji jego zawartości, zebraniu opinii i recenzji od nauczycieli, ale także od rodziców i dzieci, które wkrótce rozpoczną naukę w klasach pierwszych.

Podręcznik będzie się składał z czterech części. Elementarz będzie „obudowany” materiałami dla nauczycieli. Przygotowywany jest przewodnik metodyczny dla nauczycieli, który obejmie wszystkie treści edukacyjne.

Reklamy

Na stronie internetowej www.naszelementarz.men.gov.pl wkrótce znajdą się też różnorodne scenariusze lub pomysły do zajęć, przykładowe karty pracy, propozycje działań dydaktycznych do wykorzystania zgodnie z potrzebami konkretnych nauczycieli i ich uczniów.

– Starałam się,  aby pytania czy polecenia były inspiracją. Podręcznik ma być zachętą do aktywności dzieci – powiedziała. – Chcieliśmy, aby treści zawarte w elementarzu stworzyły uczniom okazję do działania, stymulowały ich wyobraźnię i ekspresję. Dzieciom trzeba stworzyć przestrzeń do edukacji. Nie musi to być sala lekcyjna. Chodzi o to, by pewne propozycje co do sposobu prowadzenia zajęć, wspólnej pracy wychodziły zarówno od nauczyciela, jak i od dzieci – mówi Maria Lorek, autorka nowego elementarza.

Do podręcznika będą też dołączone m.in. materiały audio, w tym bajka o raku Makarym


Źródło: www.men.gov.pl