22 maja 2024

ZUS zakończył wysyłkę listów o podwyżce emerytur i rent

Ponad tydzień przed terminem Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wysyłkę ponad 8 mln decyzji waloryzacyjnych. To pisma z informacją, o ile od marca wzrosła emerytura lub renta. Ostatnia partia listów wyszła dziś z instytucji do adresatów.

 

Do emerytów, rencistów oraz osób na świadczeniach przedemerytalnych trafiło w sumie 8,3 mln listów, a w samym województwie lubelskim – około 400 tysięcy. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych ruszyła 11 marca i miała potrwać nieco ponad miesiąc, do 12 kwietnia. Jednak ostatnie 318 tys. listów Zakład rozesłał tydzień wcześniej. Zwaloryzowane wypłaty trafiły już także do wszystkich osób pobierających świadczenia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie po raz pierwszy, ale i na pewno nie po raz ostatni, daje dowód na swój pełen profesjonalizm. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych to kolejne zadanie zrealizowane przez nas przed terminem – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Emerytury i renty od marca są wyższe o 2,86 procent. Dodatkowo w tym roku obowiązywała gwarancja minimalnej podwyżki o 70 zł dla emerytur (które na koniec lutego wynosiły co najmniej tyle co emerytura minimalna), rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rent rodzinnych. Renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosły natomiast o co najmniej 52,50 zł. To znaczy, że osoby z emeryturami w przedziale 1029,80 zł do ok. 2448 zł otrzymały podwyżkę o 70 zł, a osoby z wyższymi świadczeniami – podwyżkę o 2,86 procent.

 

(ZUS)