29 maja 2024

100 lat hrubieszowskiego sportu 1922 – 2022. Kalendarz sportowy – luty 2022 (ZDJĘCIA)

Z okazji 100 lat hrubieszowskiego sportu Urząd Miasta w Hrubieszowie wydał Kalendarz sportowy na rok 2022. Miesiąc luty poświęcony jest rekreacji fizycznej. Górne zdjęcie przedstawia pięknie zagospodarowane i wykorzystywane tereny rekreacyjne Ligi Morskiej i Kolonialnej nad Huczwą w okresie międzywojennym. Na drugim zdjęciu widzimy wyjazd na kulig w XX wieku, zorganizowany przez znane osoby widoczne na zdjęciu, czyli Mariana Kozielskiego, Romana Giergiela i Antoniego Weremko.

Zawartość poszczególnych stron: 

okładka – Zarząd Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Hrubieszowie – lat 20-te XX wieku

styczeń – Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Hrubieszowie podczas ćwiczeń, 

luty – Rekreacja: Budynek i tereny Ligi Morskiej i Kolonialnej nad Huczwą oraz wyjazd na kulig

marzec – Boks: LZS Grom Hrubieszów i Karate Kyokushin w Hrubieszowie

kwiecień – Siatkówka: Ogniwo Hrubieszów i koszykówka: LO Staszic Hrubieszów

maj – Modelarstwo – Za instruktorów: Wiesław Korczaka i Leszka Kryszczuka

czerwiec – Jeździectwo za czasów 2psk i rajd motorowy

lipiec – Lekka atletyka przed wojną i po

sierpień – Pływanie i kolarstwo

wrzesień – Piłka nożna przed wojną i po

październik – Tenis ziemny i stołowy

listopad – Podnoszenie ciężarów lata 90-te XX wieku i obecne

grudzień – piłka ręczna – lata 70-te XX wieku i unihokej

­

***

­

Fragment z książki niżej podpisanego –„ Antologia Sportu Hrubieszowskiego”

Liga Morska i Kolonialna

W celu propagowania zagadnień morskich wśród społeczeństwa w roku 1932 powstała Hrubieszowska Liga Morska i Kolonialna. Posiadała ona teren przy prawym brzegu Huczwy przy ul. Orlicz Dreszera 2. Na terenie tym usytuowany był drewniany budynek kryty blachą z tarasem, dwiema szatniami, magazynkiem sportowym oraz hangarem na kajaki pod tym budynkiem. W pobliżu urządzono plażę, przystań kajakową na 40 kajaków, kąpielisko dla dzieci i dorosłych, wybudowano trampolinę do skoków.

Na boisko szkolne można było przejść przez Huczwę drewnianym mostkiem, wybudowanym przez ułanów 2 Pułku Strzelców Konnych, który na krańcach posiadał obrotowe krzyżaki i na środku obrotową bramkę, które zabezpieczały przed natłokiem. Po obu brzegach Huczwy urządzono ścieżki spacerowe z ozdobnymi kwiatami i żywopłotem. Był też mały drewniany budynek, w którym mieszkał wachmistrz Antoni Radzik, kierownik tego obiektu.

Działacze Ligi organizowali zawody pływackie, wyścigi i spływy na kajakach oraz łódkach. Na czele Zarządu stał prezes płk Stefan Hanka – Kulesza. Działaczem była również jego żona oraz rotmistrz Bogdan Sawicki. W zimie na „śluzie” urządzano ślizgawkę, po której jeżdżono na łyżwach. W lecie w tym samym miejscu  bawiono się na piknikach, podczas których przygrywała orkiestra wojskowa, pływając na pięknie przyozdobionej dużej łodzi, jaką posiadała Liga. Rokrocznie obchodzono „Święto Morza”, wówczas łódki ozdabiano pięknymi girlandami i pływano z pochodniami. Po tych czasach pozostały niezapomniane wrażenia.

­

***

 

Przeczytaj:

85 lat TG „Sokół” w Hrubieszowie – lubiehrubie.pl
Tablica pamięci poświecona Antoniemu Weremko – lubiehrubie.pl
Zmarł Marian Kozielski – lubiehrubie.pl

­

(Opracował i udostępnił zdjęcia: Marek Ambroży Kitliński)


Zobacz też: