3 marca 2024

Bieg dookoła Twierdzy Zamość z dramatem w tle! (ZDJĘCIA)

W poniedziałek 2 maja 2022 r. odbył się IX Bieg Wokół Twierdzy Zamość, w którym na podium w kategorii wiekowej K60 stanęły – była zawodniczka Unii Hrubieszów Barbara Paczos i Jadwiga Fedorczuk z Werbkowic. Oprócz biegu głównego odbyły się biegi dla dzieci i młodzieży.

Reklamy

Wydarzenie odbyło się w tym roku w smutnej atmosferze, ponieważ dzień wcześniej zmarł pomysłodawca i sędzia główny biegu Krzysztof Pszenniak (w młodości lekkoatleta Unii Hrubieszów).  

Celem Biegu Wokół Twierdzy Zamość jest popularyzacja biegów wytrzymałościowych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, przypomnienie historii biegów Wokół „Twierdzy Zamość”, promocja walorów Miasta Zamość, Zamojszczyzny i Lubelszczyzny, uczczenie obchodów Dnia Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja.

Reklamy

­

Czołówka biegu głównego (ok. 4 km) 

Kobiety 1. Aleksandra Jakubczak z Zamościa (13:36 min), 2. Małgorzata Siembida z Ulanowa (13:58), 3. Anna Śliwa z Tomaszowa Lubelskiego (15:31), 4. Katarzyna Głuszak z Lublina, 5. Karolina Wyleżoł z Zamościa…

13. Barbara Paczos Zwierzyniec (1.K60)

15. Jadwiga Fedorczuk z Werbkowic (2. K60)

Mężczyźni: 1. Andrzej Starżyński z Końskowoli (11.00 min), 2. Radosław Gromek z Warszawy (11:23), 3. Grzegorz Pawlak z Topoli (11:27), 4. Maciej Hasiak z Huciska, 5. Sebastian Adamczuk z Zamościa, 6. Maciej Demucha z Biłgoraja, 7. Damian Kiełbasa z, 8. Dawid Berbecki, 9. Paweł Wybranowski (wszyscy z Zamościa). 

Zwycięzcy w kategoriach wiekowych, K16 – Oliwia Panas z Siennica Nadolna, K20 – K. Wyleżoł,  K30 – Lucyna Baran – Hałasa, K40 – Al. Jakubczak (wszystkie z Zamościa), K50 – Jolanta Żebrowska z Puław, K60 – Barbara Paczos ze Zwierzyńca, M16 – Dawid Pysiewicz z Zamościa, M20 – M. Demucha z Biłgoraja, M30 – A. Starzyński z UMCS Lublin, M40 – Mariusz Łobaczuk z Chełma, M50 – Grzegorz Płecha z Strzeszkowice Duże, M60 – Wiesław Szabat z Annopola. 

Inne klasyfikacje:

zwycięzcynauczycielki 1. M. Siembida z Ulanowa, nauczyciele 1. R. Gromek z AZS AWF Warszawa, 

mundurowi – kobiety 1. Al. Jakubczak, mężczyźni 1. G. Pawlak (oboje z 3 Zamojski Batalion Zmechanizowany). 

Bieg ukończyły 92 osoby, w tym 24 kobiet.

Organizatorzy to Powiatowe i Miejskie Zrzeszenie LZS w Zamościu oraz Klub Sportowy „Agros” Zamość pod honorowym patronatem Marszałka Wojewódzkiego Jarosława Stawarskiego, Starosty Zamojskiego – Stanisława Grześko, Prezydenta Miasta Zamość – Andrzeja Wnuka.

IX Bieg Wokół Twierdzy Zamość – Wyniki i Fotorelacje »

­

***

­

Z historii biegu

Pierwszy odbył się 18 kwietnia 1927 roku w Poniedziałek Wielkanocny, jako bieg na przełaj dookoła twierdzy (około 4 km) z udziałem 52 zawodników. Wygrał podchorąży Paszkowski nagrodzony pucharem i złotym żetonem, przed kanonierem z 3 Pułku Artylerii Lekkiej Rzemieniukiem i ułanem z 12 Pułku Ułanów. Bieg rozgrywany był tradycyjnie w ten świąteczny dzień do 1939 roku. Po 75 latach w 2014 roku tradycja biegów została wznowiona. Głównym pomysłodawcą i inicjatorem był Krzysztof Pszenniak – działacz LZS (Wiceprzewodniczący Powiatowego i Miejskiego  Zrzeszenia LZS w Zamościu).

­

Opracował – mak

Foto – organizator (Paweł Nowak)


Zobacz też:

Odchodzą… Krzysztof Pszenniak – superdziałacz sportowy

Odchodzą… Krzysztof Pszenniak – superdziałacz sportowy


JA CHCĘ MIEĆ CHŁOPAKA

Ja chcę mieć chłopaka