22 lipca 2024

Bieg Pokoju

Zakończył się XXI Międzynarodowy Wieloetapowy Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny na trasie Zamość – Zwierzyniec – Krasnobród – Zamość liczącej w sumie 100 km., które były podzielone na 4 etapy w czterech dniach (35+20+30+15).

Reklamy

Oprócz biegaczy zdrowych, jadących na rolkach, uczestniczyli również niewidomi i niedowidzący oraz niepełnosprawni na różnych wózkach, a oklaskiwali ich liczni kibice.

W tych niecodziennych i oddających hołd mękom wielu dzieci podczas II wojny światowej zawodach uczestniczyła „żelazna” dwójka z Hrubieszowa – Małgorzata Muzyczuk i Krzysztof Podlewski. Pani Małgosia reprezentując Zespół Szkół nr 4 w Hrubieszowie, gdzie jest nauczycielką wf i wychowawczynią klasy, zajęła 12 miejsce w klasyfikacji ogólnej, natomiast w kategorii wiekowej 40 – 49 lat miejsce 3 – cie w czasie 8,57:35 godz. (ponad godzinę szybciej niż w ubiegłym roku), p. Krzysztof, uczestnicząc już w tym biegu 16 – ty raz, reprezentując Hrubieszów ogólnie, wywalczył 48 pozycję, w kategorii 50 – 59 lat uplasował się na 13 miejscu, pokonując trasę w 8.20:44 godz. Miejsce 65 – te zajął pochodzący z Gozdowa Henryk Szura reprezentujący Klub Biegacza Józefinka Katowice. Spikerem zawodów jak od wielu lat był obecny sekretarz Urzędu Miasta i były reprezentant Polski juniorów w biegach długich p. Marek Watras.

Reklamy

Bieg zdominowali zawodnicy i zawodniczki z Ukrainy i Białorusi, którzy w klasyfikacji generalnej mężczyzn zajęli 5 pierwszych lokat, u pań były 3 pierwsze. Wszyscy zawodnicy otrzymali książkę (już drugą) napisaną przez p. L. Ksykiewicza, zawierającą m.in. historię biegu i wspomnienia zawodników z licznymi zdjęciami, reklamówkę i koszulkę z logo biegu, plakietkę, kolorowy informator, dyplom ukończenia i to, co najcenniejsze dla zawodników – pamiątkowy medal.

Na zakończenie odbyło się podsumowanie zawodów, w czasie którego najlepsi otrzymali piękne puchary i dyplomy z zajętymi miejscami oraz cenne nagrody, a pozostali brali udział w ich losowaniu. Zawodnicy podkreślali ideę zawodów, atmosferę, życzliwość i profesjonalizm organizatorów.

Reklamy

Organizatorzy doceniając 20 – krotne uczestnictwo w zawodach M. Muzyczuk ufundowali dodatkowy piękny puchar z dedykacją oraz nagrodę rzeczową.

Niecodzienny prezent wręczył rekordzistce ilości biegów sędzia główny zawodów p. Lucjan Ksykiewicz. Wykonał on dwie opasłe kroniki, oprawione w twarde okładki z napisem Hrubieszów, zawierające wycinki z przeróżnej prasy, informacje i zdjęcia (oryginalne lub kserowane) o naszym mieście od 1957 roku. Była to praca żmudna i wymagająca wiele cierpliwości. Panie Lucjanie – myślę, że mogę napisać w imieniu mieszkańców Hrubieszowa, serdeczne dzięki!!!

Na zakończenie zawodnicy powiedzieli sobie „do zobaczenia za rok”. Czy wystartują też zawodnicy z Hrubieszowa, pożyjemy zobaczymy.

Jeszcze tylko przypomnę, że 30 września b.r. odbędzie się bieg z Horodła do Hrubieszowa na trasie pół maratońskiej (21.075 km.). Jeżeli ktoś chciałby przebiec ten dystans, a jeszcze nie trenuje, to czas najwyższy zacząć, bo warto to przeżyć !

Opracował – mak

zobacz zdjęcia >>