15 czerwca 2024

Dlaczego trener Antoni Czerniak był w Gwatemali?

W dniach 10 – 18.05.2012 r. w mieście Antigua nieopodal stołecznego Gwatemala City, odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorek i Juniorów do lat 20 w Podnoszeniu Ciężarów. Poniżej wywiad z trenerem kadry Polski Juniorek, jednocześnie trenerem Unii Hrubieszów Antonim Czerniakiem.

Reklamy

Wywiad z trenerem Antonim Czerniakiem

 

Panie trenerze, przebywał pan przez dwa tygodnie w Gwatemali, w jakim celu?

Reklamy

– Byliśmy na Mistrzostwach Świata juniorek i juniorów do lat 20.

 

Jak poszło pańskim podopiecznym?

Reklamy

– Bardzo dobrze, zawodniczki poprawiły rekordy życiowe, zajęły wysokie miejsca. Małgorzata Wiejak przegrała medal brązowy wagą ciała bijąc rekordy Polski Juniorek. Ale taki jest sport i z tym trzeba się liczyć.

 

A jak poszło juniorom?

– Juniorzy też startowali dobrze bijąc rekordy życiowe. 

 

Organizacja zawodów była…?

– Kraj egzotyczny, zawody przebiegały w dobrych warunkach. Organizacja bez zastrzeżeń. Wszystko na miejscu, chodziliśmy pieszo na starty, odległość od hotelu 800m, a mimo to na zawołanie byliśmy dowożeni na treningi i starty.

 

A jedzenie pasowało?

– Jedzenie to standard na MŚJ opracowywane przez IWF. Najlepsze były omlety na śniadanie – wyśmienite, wszyscy sobie chwalili.

 

Atmosfera w polskiej ekipie była…?

– Atmosfera wyśmienita, wspieraliśmy się wzajemnie.

 

Gwatemala to kraj, który…?

– Wiele można poczytać w Internecie o tym kraju. Bardzo górzysty, pełen wulkanów, niektóre są aktywne, byliśmy świadkami erupcji jednego z nich w nocy. Antigua, miasto położone na wysokości 1600 m. n.p.m. zwane jest miastem „wiecznej wiosny”. Miasto to jest skansenem na skalę światową, na ulicach nie ma asfaltu, ulice są wyłożone kamieniami wulkanicznymi. Wiele kościołów, kraj katolicki, język urzędowy, wiadomo hiszpański. Porozumiewałem się w języku angielskim. Mam wiele filmów i zdjęć z miasta Antigua i okolic.

 

Czy miał pan czas, aby coś zwiedzić?

– Mieliśmy jeden dzień wolny na zwiedzanie, pojechaliśmy całą ekipą nad jezioro Atlitlan położone na wysokości 1560m. n.p.m. Przepłynęliśmy na drugi brzeg łodzią do wioski Majów San Pedro La Laguna. Majowie są to ludzie bardzo niscy – mężczyźni około 150 cm kobiety około 140 cm. 

 

Coś pan kupił ciekawego?

– Wiele pamiątek wyrabianych ręcznie przez miejscowych Indian.

 

A w jakiej jest formie najlepsza pańska podopieczna Ewa Mizdal?

– Ewa jest już w bardzo dobrej formie. Byliśmy na Mistrzostwach Polski Kobiet w Piekarach Śląskich, zdobyła złoty medal. Poprawiała pięciokrotnie rekord Polski w kat. 75 kg – dwa razy w rwaniu, dwuboju i jeden w podrzucie. 

 

Dziękuję za odpowiedzi. (mak)

Dziękuję. (A. Czerniak)

 

Ze strony PZPC

Do kraju powróciła reprezentacja Polski, trenerzy i oficjele PZPC – wszyscy przez dwa tygodnie przebywali w gwatemalskim mieście Antigua na Mistrzostwach Świata Juniorek i Juniorów. Powrócili bez medalu w dwuboju (jedynym „mały” brązowy krążek Przemka Koterby w podrzucie wagi do 85 kilogramów), ale z przysłowiową tarczą, a najbliżej, przypomnijmy, dwubojowego podium była w kategorii do 75 kgMałgosia Wiejak, która brąz przegrała jedynie wagą ciała. Ale było wiele wysokich punktowanych miejsc, nikt nie spalił i nie zaliczył zawodów, atmosfera w kadrach prowadzonych przez Antoniego Czerniaka i Piotra Wysockiego jest doskonała, a nasza juniorska sztanga to naprawdę sympatyczny, perspektywiczny team.

 

Wikipedia

Gwatemala (República de Guatemala)

– państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Salwadorem (203 km), Hondurasem (256 km), Meksykiem(962 km), Belize (266 km) – łączna długość granic wynosi 1687 km, ponadto 400 kmwybrzeża morskiego. Gwatemalczycy to stosunkowo młodzi ludzie (40% ludności ma poniżej lat 14). Potomkowie Europejczyków oraz Latynosi stanowią tu tylko 59,4%. Większość mieszkańców to katolicy, protestanci i inni chrześcijanie. Spora grupa ludzi wyznaje wierzenia Majów.

Najwyższy punkt: Tajumulco – 4220 m

Najniższy punkt: Ocean Spokojny – 0 m

Największe jezioro: Jezioro Izabal – 589,6 km²

Obszar Gwatemali dzieli się na cztery części.

W czasach prekolumbijskich teren zamieszkiwany przez Indian związanych z kulturąMajów. W 1523 tereny dzisiejszej Gwatemali zostały podbite przez hiszpańskichkonkwistadorów, którzy założyli tam kolonię wchodzącą w skład Nowej Hiszpanii.

W 1821 Gwatemala uzyskała niepodległość, wkrótce potem kraj był okupowany przez Meksyk. W 1839 proklamowana została niepodległa republika.

W 1954 w drodze zamachu stanu, popieranego przez USA i zorganizowanego przy udziale CIA, junta wojskowa przerwała reformy lewicowego prezydenta Jacobo Arbenza. Za czasów prawicowych rządów wojskowych, w latach 1960 do 1996, trwała wojna domowa, która pochłonęła około 200.000 ofiar, z których większość stanowili cywile. Walki trwały aż do 1985, kiedy to przywrócono demokrację. Nie przerwało to jednak walk z lewicową partyzantką (URNG).

Wpływy kultury Majów i hiszpańskich kolonizatorów są widoczne niemal w całej Gwatemali. Można tu spotkać ludzi ubranych w tradycyjne stroje Majów oraz wiele pozostałości budynków utworzonych przez tę cywilizację.

Gospodarka Gwatemali oparta jest na uprawach kawy, trzciny cukrowej i bananów. Rosną tu także drzewa będące źródłem rzadkich gatunków drewna, jak i drzewosapodilla dostarczające surowca potrzebnego do produkcji gumy do żucia.Gwatemala jest jednym z czterech krajów, które stosują zastrzyk trucizny jako karę śmierci. Miguel Asturias to laureat literackiej Nagrody Nobla.

 

Wywiad i opracowanie – Marek A. Kitliński (mak)

Na zdjęciu – trener Antoni Czerniak.

Foto: A. Czerniak i ze strony PZPC