Echa po Mistrzostwach Polski w Hrubieszowie

W dniach 28-30.10,2011 r. na wspaniale usytuowanym i podniesionym pomoście w hali Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się już 7 mistrzostwa Polski w podnoszeniu ciężarów, tym razem do lat 17. Podczas zawodów rozmawiałem z wieloma osobami na temat poziomu tych zawodów, oceny były wysokie, kilka z nich poniżej.

Reklamy

Na zdjęciu – brązowa medalistka Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych Agata Tyszko z Unii Hrubieszów w rwaniu.

Reklamy

Jacek – Korczak Mleczko rzecznik prasowy PZPC (ze strony PZPC)

Są różne imprezy ciężarowe. I dobre, (jeśli chodzi o poziom sportowy i organizację), i takie, które chcemy, aby już się… skończyły. I są takie, które będzie się pamiętać latami. Tak właśnie było, chociaż trudno mówić o zaskoczeniu, w urokliwym Hrubieszowie gdzie przez trzy ostatnie dni minionego tygodnia o tytuły mistrzyń i mistrzów Polski walczyły juniorki i juniorzy do lat 17. To były perfekcyjne zawody, a patrząc na pomost w hali Unii ręce same składały się do oklasków. Ponad 200 startujących, radość i dramaty, płacz i oszołomienie sukcesem, ambicja i dobre wyszkolenie techniczne młodziutkich jeszcze zawodników. Wielki powiew naturalności sztangi, bez zmanierowania i kalkulacji. Wielka dawka optymizmu i spokoju dotyczącego przyszłości naszej dyscypliny…

***

Antoni Czerniak – trener MKS „Unia” Hrubieszów

Czy jest pan zadowolony z organizacji Mistrzostw Polski Juniorek i Juniorów Młodszych w Hrubieszowie?

– Tak jak zwykle organizacja przebiegała wzorowo. Hrubieszów umie organizować takie imprezy, ma duże doświadczenie.

A z osiągnięć zawodników Unii Hrubieszów?

– Jestem zadowolony, planowaliśmy 3 medale, ale srebrny i brązowy bardzo cieszy.

Co pana zaskoczyło podczas tych zawodów?

– Nie było wielkich zaskoczeń, jest to już koniec sezonu, więc wyniki nie były rewelacyjne.

A czego zabrakło?

– Wszystko było w najlepszym porządku nad wszystkim czuwali doskonale organizatorzy HOSiR i MKS Unia Hrubieszów, na czele z Bogusiem Lachowiczem i Heniem Lebiedowiczem.

Jakie zawody czekają Was jeszcze w bieżącym roku?

– W dniach 11-12 listopada jesteśmy organizatorem EURO-BUG. Spodziewamy się ekip zagranicznych z Węgier, Czech i Słowacji.

Czego pan oczekuje po starcie Ewy Mizdal na Mistrzostwach Świata?

– Oczekuję, że Ewa Mizdal będzie w ósemce. Choć zdaję sobie sprawę, że będzie to niezmiernie trudne, ponieważ 14 zawodniczka ma podany wynik 235 kg. Przypominam, że Mizdal legitymuje się wynikiem 228 kg.

Dziękuję za odpowiedzi.

– Dziękuje, pozdrawiam i zapraszam na zawody EURO-BUG.

***

Dorota Chudzik – zawodniczka

Jak oceniasz start siostry i zdobycie srebrnego medalu podczas Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych w Hrubieszowie?

– Jestem dumna z siostry, ponieważ wystartowała w miarę swoich możliwości. Zasłużyła na to swoim zaangażowaniem na treningach. I to na pewno nie ostatni jej sukces w tym sporcie 🙂

Widziałem, że pomagałaś co nie co przy mistrzostwach, co to było?

– Zgłosiłam się do pomocy przy obsługiwaniu sędziów i trenerów. Robiłam oraz nosiłam kawę. Mieliśmy tam też niewielki poczęstunek dla zaproszonych gości:)

Czy jeszcze w tym roku będziesz startowała, jeżeli tak to, czego oczekujesz?

– W tym roku nie mam już żadnych startów. Zamierzam potrenować trochę lżej do końca tego roku żeby odpocząć, a od stycznia zacząć przygotowania do Młodzieżowych Mistrzostw Polski 🙂

Jak ci się udaje połączyć studia z treningami?

– Po pierwszym roku studiów AWF’u doszłam do wniosku, że to nie jest kierunek dla mnie. Studiuję teraz zaoczne. Na tygodniu trenuję, a weekendami się uczę 🙂

Czy wobec tego będziesz reprezentowała Unię Hrubieszów?

– Tak będę reprezentować Unię. Chciałam być blisko domu, rodziny i przyjaciół, dlatego zmieniając uczelnię brałam też pod uwagę to, że chcę trenować w Hrubieszowie:)

Dziękuję za odpowiedzi.

***

Leszek Tarnawski – trener MKS „Unia” Hrubieszów

Czy jest pan zadowolony z organizacji Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w Hrubieszowie?

– L.T. Tak jak zwykle organizacja przebiegała wzorowo pomimo dużej ilości startujących – 172 zawodniczek i zawodników. Najlepszym komentarz o MP zamieścił rzecznik prasowy PZPC p. Jacek Korczak – Mleczko. Przygotowanie Hali HOSiR do zawodów perfekcyjne.

A z osiągnięć zawodników Unii Hrubieszów?

– Jestem bardzo zadowolony, dwa medale dziewcząt cieszą, Marlena Chudzik wygrała z IV zawodniczką tegorocznych Mistrzostw Europy Juniorek do lat 17 i będzie startować w tej kategorii wiekowej w przyszłym roku tak jak Damian Kasztelan i Adrian Starzec. Startowało 12 reprezentantów Unii i 9 ustanowiło nowe rekordy życiowe.

Co pana zaskoczyło podczas tych zawodów?

– Zawody przebiegały bez większych niespodzianek.

– A czego zabrakło?

– Myślę, że wszyscy zawodnicy i trenerzy byli bardzo zadowoleni z organizacji i warunków pobytu na MP w Hrubieszowie.

Jakie zawody czekają Was jeszcze w bieżącym roku?

– W dniach 11-13 listopada jesteśmy organizatorem cyklicznych 7 z kolei zawodów EURO-BUG – Spodziewamy się ekip zagranicznych z Węgier, Czech i Słowacji a do nich dochodzą zaproszone ekipy z terenu naszego województwa.

Dziękuję za odpowiedzi

***

Marek Gołąb – brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Meksyku w 1968 r., członek Jury zawodów

Byłem w różnej roli podczas wielu zawodów podnoszenia ciężarów, również w Hrubieszowie. Widać wyraźnie, że taka impreza nie jest organizowana w Hrubieszowie po raz pierwszy i że organizatorzy wyciągają wnioski w celu ich udoskonalenia. Poziom sportowy również był wysoki i myślę, że kilka osób wystartuje w przyszłości w najważniejszych imprezach świata.

***

Leszek Kołecki (ojciec Szymona – wicemistrza olimpijskiego) – trener, realizator przekazu internetowego

Nie wszyscy mogą być na zawodach, nie wszyscy mają chęci, aby się na nie udać, niektórzy przypadkowo włączają taki przekaz i często pozostają przy nim dłużej lub zaglądają następnym razem, tym bardziej, jeżeli miejscowi zawodnicy odnoszą sukcesy, tak jak z Hrubieszowa.

***

Sławomir Gontarz – kpt. Straży Granicznej w Hrubieszowie

Jestem na zawodach w imieniu komendanta Straży Granicznej, ale nie przypadkiem, sam trenowałem wiele dyscyplin sportowych i startowałem w różnych zawodach. Nadal trenuję kulturystykę i uczestniczę w różnych meczach towarzyskich w grach sportowych.

***

Autor tego opracowania gratuluje dyrektorowi HOSiR p. Stanisławowi Łuczkiewiczowi i jego pracownikom za wykonanie wielkiej, skutecznej pracy przy tych zawodach. Takie same słowa uznania należą się również prezesowi MKS „Unia” w Hrubieszowie p. Bogdanowi Lachowiczowi wraz z pozostałymi członkami Zarządu. Oraz tym, którzy wsparli zawody finansowo i duchowo. Gratuluję również trenerom sekcji podnoszenia ciężarów hrubieszowskiej Unii oprócz zdobywanych medali i wysokich miejsc, atmosfery rodzinnej oraz „wciągania” do pracy na rzecz sekcji aktualnych i byłych zawodników (zawodniczek). Byli oni wszędzie, na pomoście w roli zawodników i obsługi sztangi, jako trenerzy (dodatkowo Andrzej Gaweł w Agrosie Zamość), sędziowie (m.in. już Sylwia Lalik), Jury, działacze (m.in. Tomasz Pańko), obsługa komputera (Andrzej Lizut), medalowe hostessy, (które miały nogi długie … aż do ziemi), dziewczęta prowadziły barek, a później pomagali, aby był ład i porządek. Jednym słowem tak trzymać!!!

***

Dotychczas w tego rodzaju zawodów z Unii Hrubieszów medale zdobyli:

– Mistrzostwa Polski Juniorek Młodszych – 13/17 lat

Brąz Ewa Mizdal kat. 69 kg 137,5 kg (60+77,5) 2004, Biłgoraj

Złoto Joanna Baran kat. 44 kg 93 kg (42+53) 2008, Puławy

Srebro Marlena Chudzik kat. 53 kg 121 kg (57+64) 2011, Hrubieszów

Brąz Agata Tyszko kat.63 kg 128 kg (56+72) 2011, Hrubieszów

***

– Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych – 13/17 lat

Brąz Emil Koszałko kat. 56 kg 172,5 kg (75+97,4) 2004, Biłgoraj

Srebro Adam Sarzyński kat. 56 kg 181 kg (81+100) 2006, Siedlce

***

Opracował –

Marek A. Kitliński (mak)