I Ogólnopolski Mityng Chodziarski

10 czerwca 2006 r. w godzinach wieczornych, w centrum miasta, pod Domem Kultury w Hrubieszowie zaroiło się od strojów biało-czerwonych ponieważ odbył się przy licznie zgromadzonej publiczności I Ogólnopolski Mityng Chodziarski. Na dystansie 10 000 m. wystartowała cała czołówka krajowa z trzema olimpijczykami na czele: Romanem Magdziarczykiem z Gdańska, Grzegorzem Sudołem z Krakowa i Benjaminem Kucińskim z Katowic. Gościem honorowym był trener kadry Polski chodu sportowego p. Krzysztof Kisiel. Gospodarzem imprezy był zawodnik MKS „Unia” w Hrubieszowie, srebrny medalista Pucharu Świata w chodzie na 50 km. z Hiszpanii Rafał Fedaczyński.

Reklamy

Trasa posiada specjalny atest przeprowadzony przez przedstawiciela Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, na której można ustanawiać nawet rekordy Polski. Impreza była ozdobiona występami tanecznymi grup dziewczęcych ze „Słoneczka” pod kierownictwem p. Głowacz, oraz grupy śpiewaczej p. Wróblewskiego. Zawodnicy i zawodniczki w konkurencjach głównych otrzymali puchary, dyplomy, koszulki z logo zawodów, książki „Od AKS do Unii”, duże nagrody pieniężne, oraz gromkie oklaski i uznanie kibiców. Zawodnicy i ich trenerzy byli zachwyceni atmosferą i oprawą zawodów. W konkurencjach amatorów i VIP najlepsi otrzymali piękne statuetki i wszyscy dyplomy. W/w nagrody ufundowali miejscowi sponsorzy i Urząd Marszałkowski w Lublinie.
Nagrody m.in. wręczali: v-ce Burmistrz i jednocześnie prezes MKS „Unia” w Hrubieszowie p. Andrzej Wołowski, przew. RM p. Dariusz Gałecki, v-ce przew. RM Jan Buczak, przdstawiciel Urzędu Marszałkowskiego. Głównym spikerem zawodów był znany sprawozdawca sportowy p. Henryk Urbaś z Warszawy a pomagali mu miejscowi p. B. Lachowicz i M. Kitliński. Sędzią głównym zawodów był p. Ryszard Kądziołka z Mielca. Zawody sprawnie przygotowali i przeprowadzili pracownicy Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Domu Kultury i działacze MKS „Unia”, porządku pilnowali policjanci i straż miejska.
Najciekawsza walka o jak najlepsze miejsca i wyniki rozegrała się na dystansie 10 km. Zawodnicy często zmieniali się na prowadzeniu, były ucieczki od grupy zasadniczej jak i pogonie zawodników, którzy trochę odstali od czołówki. Na finiszu rozegrała się pasjonująca walka do ostatnich metrów, kibice obawiali się czy zawodnicy czasem nie przejdą do biegu, ogromny aplauz powstał kiedy zaatakował nasz zawodnik Rafał Fedaczyński i utrzymał 1 miejsce aż do mety!!! Najlepsze wyniki na głównych dystansach są rekordami trasy, czy zostaną poprawione, poczekamy, zobaczymy.
Warto zwrócić uwagę że w konkurencji amatorów i młodzieży szkolnej zwyciężyła dziewczyna Agnieszka Łatka. W rywalizacji VIP wygrał faworyt tej konkurencji R. Łukasiewicz, który 24 lata wstecz był v-ce Mistrzem Polski juniorów w ch. na 20 km. Ale o dalsze miejsca na 150 m. przed metą rozgorzała walka o jak najlepsze miejsce między pozostałymi zawodnikami, wygrał ją były uczeń klasy sportowej w SP 1 w Hrubieszowie, przed byłym biegaczem, kolarzem, piłkarzem, sprinterem i tenisistą.

Wyniki

Konkurencja główna zawodów chód na 10 km. mężczyzn:
1. Fedaczyński Rafał – MKS „Unia” Hrubieszów – 41:55 min.
2. Augustyn Rafał – AZS AWF Kraków – 41:57
3. Kuciński Benjamin – AZS AWF Katowice – 41:58
4. Sudoł Grzegorz – AZS AWF Kraków – 41:59
5. Magdziarczyk – Roman AZS AWF Gdańsk – 42:56
6. Jelonek Jakub – AZS AWF Kraków – 43:13
7. Kalka Kamil – AZS AWF Warszawa – 43:15
8. Dyś Rafał – AZS AWF Katowice – 43:15
/ukończyło 11 zawodników/

5 km. kobiet
1. Kwoka Katarzyna – Resovia Rzeszów – 23:43
2. Bodzioch Beata – AZS AWF Kraków – 24:33
3. Bodzioch Dorota – AZS AWF Kraków – 24:37
/ukończyło 5 kobiet/

chód amatorów i młodzieży szkolnej – 500 m.
1. Łatka Agnieszka Gim. nr 2 Hrubieszów
2. Kucyk Norbert ZS nr 2 Hrubieszów
3. Nowicki Cezary Gimn. nr 2 Hrubieszów
4. Łukasiewicz Łukasz ZS nr 1 Hrubieszów
5. Kozielewicz Kamil Gimn. nr 2 Hrubieszów
6. Chmielewska Urszula Sklep „Alicja” Hrubieszów
7. Matuszak Marcin Gimn. nr 2 Hrubieszów
8. Czwal Cezary SP nr 24 Lublin
9. Śmiech Marek Hrubieszów

chód VIP
1. Łukasiewicz Robert działacz NSZZ „Solidarność” Hrubieszów
2. Gałecki Dariusz Przewodniczący Rady Miasta Hrubieszów
3. Kryszczuk Leszek Radny Miasta Hrubieszów
4. Buczak Jan v-ce przewodniczący Rady Miasta
5. Lebiedowicz Zbigniew Radny Miasta Hrubieszów
6. Dąbrowski Mirosław v-ce przewodniczący UKS „Grześ” Hrubieszów
7. Stafaniak Bogusław Dyrektor „UNIQA”

Z wypowiedzi władz miejskich, kibiców i zawodników wynikało że wszyscy chętnie chcieliby, aby impreza ta była kontynuowana, ale pod jednym warunkiem że w zawodach wystartuje większa liczba uczniów z hrubieszowskich szkół, amatorów i VIP-ów.

Tekst opracował mak

zobacz zdjęcia >>