Jan Kondrak w Krakowie

W piątek 31 X 2008 r. emitowany był w programie I TVP koncert galowy 44 Studenckiego Festiwalu Piosenki, kierownictwo muzyczne pełnił, jak i w roli pieśniarza wystąpił związany z Hrubieszowem i Adeliną Jan Kondrak.

Reklamy

Była to pierwsza cześć koncertu pt. „Indeks 68”, m.in. wystąpili: Katarzyna Groniec, Janusz Radek, Marek Bałata i Lubelska Federacji Bardów (a z nimi wspomniany J. Kondrak). Druga część wkrótce. Jednocześnie warto powiedzieć, że Jan Kondrak wydał nową płytę i to solową pt. „Kto ? Co ?”, więc warto mieć ją w kolekcji.

***

Trochę historii festiwalu

Pierwsza edycja odbyła się w pod nazwą „Ogólnopolski Studencki Konkurs Piosenkarzy” w 1962 r. Przez lata Festiwal nabierał rozmachu i świetności, a znaczenie imprezy rosło z roku na rok. Świadczy o tym fakt, że wielu laureatów nie odeszło w zapomnienie, a ich nazwiska znane są każdemu. Pośród nagrodzonych znaleźli się m.in. Urszula Sipińska, Zbigniew Zamachowski, Maciej Zembaty, Maryla Rodowicz, Stanisław Sojka, Ewa Demarczyk, Renata Przemyk, Raz Dwa Trzy, Marek Grechuta, Jacek Kaczmarski, Grzegorz Turnau. W czasach PRL-u Festiwal był enklawą wolności, radości i twórczego ducha. Dziś, mimo innej rzeczywistości, ciągle jest artystycznym wydarzeniem o wysokiej randze, a zdobycie nagrody w konkursie to dla biorących w nim udział szczególne wyróżnienie i nierzadko furtka do dalszej kariery.

W roku 1993 drugą nagrodę na XXIX SFP jury przyznało grupie Bo To Niebo, dla której teksty i muzykę pisał Maciej Łyko – obecny redaktor LubieHrubie. Zdobył on również w tamtej edycji za swoje teksty Nagrodę im. Wojtka Bellona.

***

Jan Kondrak ze strony Wikipedia

(ur. 25 lipca 1959 w Hrubieszowie) – autor tekstów, kompozytor i wykonawca. Choć urodził się w Hrubieszowie, to młodość spędził w rodzinnym Adelinie. Ukończył LO im. St. Staszica w Hrubieszowie oraz polonistykę na UMCS w Lublinie. Obecnie mieszka w Świdniku. Zwycięzca ogólnopolskich Spotkań z Piosenką Kabaretową OSPA w Ostrołęce (Grand Prix), laureat nagrody głównej Ogólnopolskich Spotkań Estradowych OSET w Rzeszowie, laureat Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (za tekst), dwukrotny laureat FAMY w Świnoujściu (za scenariusz i utwory dla Marka Dyjaka). Twórca i szef artystyczny Festiwalu Kultury Ekologicznej w Józefowie. Wydał trzy pozycje fonograficzne z własnymi tekstami: Wyzwanie, Tym, co pod wiatr, Romanse i ballady, cztery pozycje z tekstami Edwarda Stachury (Missa Pagana, Tango Triste, Madamme i Madamme II) oraz Kolędy przy gitarze.

Dodatkowe wiadomości o Janie Konderaku znajdziesz na LubieHrubie w dziale Kultura i Sztuka.

Opracował – mak

Na zdjęciu – Jan Kondrak podczas występu na Hali HOSiR w Hrubieszowie, na otwarciu zawodów centralnych w podnoszeniu ciężarów.