27 kwietnia 2024

Komunikat z rozgrywek PALPSM z dnia 7 grudnia

HrubieszówHrubieszów

Za nami 7 kolejka PALPSM. W dwóch pierwszych meczach zespół Juniorów z Dołhobyczowa grał najpierw z ZS nr 1, a następnie z Prywaciarzem.

Chłopaki z „Mechanicznej” co prawda przegrali w dwóch setach, ale zagrali najlepszy chyba mecz w lidze. Przede wszystkim popełniali znacznie mniej błędów niż dotychczas i grali szczelnym, skutecznym blokiem.

Prywaciarz przybył na mecz z Juniorami ze swoim asem Rycerzem Arturem i gdzieś tam skrycie liczył na niespodziankę. Pierwszy set potwierdza ich aspiracje wygrywają do 23. W drugim secie dobra gra Macieja Klajne, który przypomina sobie, że nie tylko mocne „kopnięcie” piłki daje punkty (kilka zbić wpakował w blok w obu meczach i piłka spadła mu pod nogi), czasem lepszy efekt daje kiwka, finta czy plas. Tiebrek dla Juniorów. Prywaciarz wygrał pierwszy set, ponieważ zagrał to, do czego nas przyzwyczaił, popełnił tylko 5 błędów własnych. W kolejnych setach popełniał ich więcej. Duże brawa i uznanie za zachowanie Macieja Klajne, który przy stanie 24 : 23 dla przeciwnika przyznał się do dotknięcia piłki w bloku pomimo, że sędziowie tego nie zauważyli. To jest fair play w praktyce, a nie tylko w sloganach. Warto właśnie takie postawy chwalić i nagradzać, gdyż pokazuje to prawdziwego ducha sprawiedliwej walki sportowej.

W następnych dwóch meczach Pawex zagrał z ZS nr 1 i Prywaciarzem. Zawodnicy z Grabowca rozbili obie drużyny. Pierwszy przeciwnik zdobył 9 punktów w secie pierwszym i 18 w secie drugim. Prywaciarz dwukrotnie zdobył 17 punktów. W obu meczach siła Pawexu to przede wszystkim: Szumiło Marcin, Poterucha Wojciech, Oleszczuk Adrian, Kordyś Dominik i Zierebiec Paweł. Ten ostatni świetnie zagrał zwłaszcza w meczu z Prywaciarzem, nie popełnił ani jednego błędu własnego. W jego grze nie ma fajerwerków, ale w ostatnią niedzielę – dla uważnych obserwatorów – był najlepszy w drużynie.

Piąty mecz dnia – pod pewnymi względami pojedynek z podtekstem. Kościuszko kontra AT Orlen Gaz. Te dwie drużyny spotykały się w różnych turniejach pod różnymi nazwami. Łukasz Hołownicki jeszcze nie tak dawno temu był reprezentantem ZS nr 3 im. T. Kościuszki. Mecz o dwóch obliczach do stanu 22 : 14 dla Kościuszki młodzież dominowała. Dalej było już znacznie gorzej, gdyż dobra zagrywka Orlenu i złe przyjęcie Kościuszki doprowadziło do stanu 22 : 22. Ostatecznie Kościuszko wygrał seta 25 : 23. W drugim secie AT Orlen Gaz dyktował swoje warunki, a w Kościuszce trwał kryzys polegający na niedokładnym przyjęciu. Kilkakrotnie udanie zaatakował Łaciński, jego lewa ręka wprowadzała zamieszanie w szykach obronnych Kościuszki. 25 : 17 wygrywa Orlen Gaz. Decydujący set 16 : 14 dla Kościuszki. Co prawda było już 11 : 9 dla Orlenu, jednak prowadzący zespół nie potrafił wykorzystać nadarzającej się szansy. Mecz ten pomimo dużych emocji nie stał na najwyższym poziomie – o wygranych akcjach dość często decydowały nieudane ataki przeciwnika. Obu drużynom brakowało spokoju, obie były przemotywowane. Wygrała młodość, gdyż zagrali trochę lepiej w bloku. W Orlenie zabrakło mi poszukiwania szansy w zmianach, chyba trzeba było jednak na końcówkę wzmocnić blok i wprowadzić do gry Jakuba Kopczyńskiego.

Ostatni mecz dnia LO Horodło – Nauczyciele zakończył się wynikiem 2 : 1 dla Horodła. Dla tej młodej drużyny z Horodła to drugie zwycięstwo – cenne, bo z doświadczonym zespołem Nauczycieli.

***

Wyniki kolejki:

Dołhobyczów Juniorzy – ZS nr 1 2:0 (25 : 22, 25 : 23)
Prywaciarz – Dołhobyczów Juniorzy 1:2 (23 : 25, 25 : 21, 8 : 15)
Pawex – ZS nr 1 2:0 (25 : 9, 25 : 18)
Pawex – Prywaciarz 2:0 (25 : 17, 25 : 17)
AT Orlen Gaz – Kościuszko 1:2 (23 : 25, 25 : 17, 14 : 16)
Nauczyciele – LowHorodło 1:2 (25 : 16, 16 : 25, 12 : 15)

KOMUNIKAT – plik do pobrania >>

***

TABELA

Miejsce Nazwa drużyny Rozegrane mecze Punkty sety wygrane sety przegrane Stosunek setów Małe pkt. zdobyte Małe pkt. stracone Stosunek małych pkt. Poprzednie miejsce

Kolejne mecze w następujących terminach:

13 grudnia w Grabowcu – wyjazd z Hrubieszowa o godzinie 16.20 ul. Piłsudskiego spod sklepu Stokrotka.

godz. 11.50 AT Orlen Gaz : Prywaciarz

Sytuacja w czołówce tabeli wyklaruje się dopiero 21 grudnia. Wiele odpowiedzi przyniesie sobotnia wyjazdowa kolejka w Grabowcu. Tam rozegra się walka pomiędzy trzema drużynami ze szczytu tabeli. Można powiedzieć, że ten kto będzie wygrywał, jednocześnie pogrąży przeciwników. Jest to dobry układ dla piątego w tabeli zespołu. AT Orlen Gaz ma teoretycznie najłatwiejszych przeciwników i najwięcej szans punktowych. Walczakom utrzymanie pierwszego miejsca daje dwa przegrane w tiebrekach mecze. Pawex potrzebuje 5 punktów. Teoretycznie najtrudniejsze zadanie przed Kościuszkiem – 5 punktów i wygrana 2 : 0 z Walczakami. Nie przesądzajmy zbyt wiele po pierwszym „rozdaniu”. Pamiętajmy, że runda rewanżowa składa się z 45 meczy, a młode drużyny, takie jak Kościuszko, Dołhobyczów Juniorzy, UKS Ogólniak, czy LOwHorodło będą rosły w siłę. Doświadczone zespoły też nie zasypiają gruszek w popiele, czego dobitnym przykładem jest Prywaciarz. Kto lekceważy Orlenowców, ignoruje skradającego się Tygrysa Bengalskiego.