1 maja 2024

Komunikat z rozgrywek PSALM

Hrubieszów

Rozpoczęliśmy rozgrywki naszej ligi. W pierwszej kolejce rozgrywek Powiatowej Amatorskiej Ligi Piłki siatkowej Mężczyzn odbyło się 5 meczów.

Mecze stały na zróżnicowanym poziomie. Nie obyło się bez niespodzianek.

Faworyzowany Pawex miał ogromny kłopot z osłabionym chorobami i absencją UKS-em ze Staszica. Sądząc po wyniku gładkie zwycięstwo odniósł AT Orlen Gaz pokonując młodych debiutantów ligowych z Horodła. Jednak wprawny obserwator mógł dostrzec momenty bardzo dobrej gry LOwH. Sądzić należy, że drużyna ta w miarę ogrywania się może sprawić wiele kłopotów teoretycznym pewniakom. Do takich pewniaków zaliczyć trzeba Walczaków, którzy nie dali szans swojemu przeciwnikowi z ZS nr 1. Bardzo dobrą grę zaprezentował zwłaszcza Michał Steciuk.

Największą niespodzianka była porażka „Kościuszkowców” z Prywaciarzem. Młodzi zawodnicy z Kościuszki grali z wielką tremą. Wyraźnie widać, że są na początku budowania drużyny, a brak trzech podstawowych graczy z pierwszego składu to zbyt wielkie osłabienie. Prywaciarz wygrał po zaciętej walce oraz dzięki spokojowi, jaki okazał w kluczowych momentach drugiego i trzeciego seta. W meczu pomiędzy Nauczycielami i Juniorami z Dołhobyczowa w trzy setowym pojedynku więcej sił zachowali młodzi gimnazjaliści.

Oto wyniki rozegranych spotkań:

Pawex – UKS Ogólniak 2:1 (25 : 20, 22 : 25, 15 : 12)
AT Orlen Gaz – LowH 2:0 (25 : 18, 25 : 13)
ZS nr 1 – Walczaki Dołhobyczów 0:2 (20 : 25, 14 : 25)
Kościuszko – Prywaciarz 1:2 (25 : 14, 27 : 29, 14 : 16)
Nauczyciele – Dołhobyczów Juniorzy 1:2 (25 : 17, 11 : 25, 7 : 15)

Przypominamy, że zgodnie z regulaminem: drużyna która wygrała mecz 2:0 w setach zdobywa 3 punkty do klasyfikacji ligowej; drużyna która wygrała mecz 2:1 w setach zdobywa 2 punkty do klasyfikacji ligowej; drużyna która przegrała mecz 0:2 w setach zdobywa 0 punktów do klasyfikacji ligowej; drużyna która przegrała mecz 1:2 w setach zdobywa 1 punkt do klasyfikacji ligowej; drużyna, która nie stawi się na mecz w pełnym składzie, przegrywa walkowerem zdobywając 0 punktów do klasyfikacji i przegrywając 0 : 2 w setach i 0 : 25, 0 : 25 w punktach.

TABELA

Miejsce Nazwa drużyny Rozegrane mecze Punkty sety wygrane sety przegrane Stosunek setów Małe pkt. zdobyte Małe pkt. stracone Stosunek małych pkt. Poprzednie miejsce

godz. 17.20 Nauczyciele : AT Orlen Gaz

Szczególnie ciekawie zapowiadają się derby Dołhobyczowa także mecze Pawex – Juniorzy i Kościuszko UKS Ogólniak.

Uwaga!!!

Zgodnie z japońskim przysłowiem „Zachowaj porządek, a porządek zachowa ciebie” Organizator wprowadza zasadę, iż w trakcie trwania rozgrywek tj. od godziny 11.30 do 18.00 na sali gimnastycznej mogą się znajdować jedynie piłki siatkowe będące własnością organizatora. Tak jest podczas każdych szanujących się turniejów i meczy ligowych. Wprowadzając tę zasadę mamy na uwadze miedzy innymi bezpieczeństwo uczestników rozgrywek, porządek na sali oraz dobre warunki do rozgrywania meczów, gdyż rozgrzewający się zawodnicy z innych zespołów nie będą przeszkadzać drużynom właśnie grającym oraz oglądającym zawody kibicom.

W celu dostosowania ceremoniału naszych rozgrywek do oficjalnych rozgrywek ligowych przypominamy, że rozgrzewka przedmeczowa z piłkami pod siatką składa się kolejno z: ataku z lewego skrzydła, ataku z prawego skrzydła i następnie zagrywki. Najpóźniej w tym czasie opiekunowie lub kapitanowie drużyn powinni wypełnić karteczkę z ustawieniem (wpisujemy numery z koszulek lub jeżeli nie ma numerów nazwiska zawodników) oraz wpisać zawodników do protokołu meczowego. Następuje losowanie i kapitan drużyny która wygrała losowanie ma do wyboru: 1) zagrywkę 2) przyjęcie zagrywki 3) stronę na której chce rozpocząć mecz. Kapitan drugiej drużyny wybiera z dwóch pozostałych możliwości np. jeżeli przeciwnik wybrał zagrywkę pozostaje mu do wyboru strona; ale jeżeli przeciwnik wybrał stronę drugi może wybrać zagrywkę lub przyjęcie zagrywki. Obie drużyny ustawiają się na linii bocznej boiska i wraz z sędzią zapraszani są na boisko. Zawodnicy witają się pod siatką. Zbierają się przy linii bocznej – ostatnie konsultacje, ustawienie w szeregu i gwizdek sędziego zaprasza ich do wejścia na boisko. Zajmują swoje pozycje na placu gry stając tyłem do sędziego sekretarza, który sprawdza poprawność ustawienia z ustawieniem zapisanym na karteczce. Przerwa na żądanie trwa 30 sekund zawodnicy wchodzą na plac gry dopiero po gwizdku sędziego. Między setami jest 3 minutowa przerwa. Kapitan może ewentualnie skorygować ustawienie początkowe przed kolejnym setem. Przed decydującym trzecim setem przeprowadzane jest ponowne losowanie. Po zdobyciu ósmego punktu następuję zmiana stron zawodnicy ustawiają się na właściwych pozycjach i gra jest kontynuowana (nie ma żadnej przerwy). Po zakończeniu meczu wszyscy zawodnicy dziękują swoim przeciwnikom.

Drużyny, które nie dopełniały jeszcze wszystkich formalności związanych z uczestnictwem w PALPSM prosimy o uzupełnienie braków do 19 października. Jest to ostateczny termin.