21 maja 2024

Krótka historia turnieju piłki nożnej „Kto lepszy?”

Od 19 lat jest rozgrywany turniej piłkarski „Kto lepszy?”. Kto go wymyślił i organizuje, gdzie jest rozgrywany, kto w nim uczestniczy, czy jest tylko przeprowadzany dla sportu? Przeczytaj poniższy tekst, to się dowiesz!

Rok 1987, bardzo ważny dla hrubieszowskiego sportu, przy Szkole Podstawowej nr 3, szczególnie z inicjatywy śp. dyrektora tej szkoły p. Zbysława Sochy, oddano największą salę sportową w mieście.

Jednym z nauczycieli wychowania fizycznego w tej szkole był p. Marian Cisło, który szczególnie uwielbiał piłkę nożną ponieważ sam przez wiele lat był czynnym zawodnikiem, początkowo Huczwy Tyszowce, Tomasovii Tomaszów Lub., a później przez wiele lat Unii Hrubieszów. Następnie był trenerem w kilku klubach z naszego zamojskiego rejonu a najdłużej hrubieszowskiej Unii.

Pan Marian miał i ma w sobie również żyłkę organizatora zawodów, a mając taką salę do dyspozycji nie trzeba było długo czekać, aby wpadł na pomysł razem z innymi kolegami od wf zorganizowania turnieju piłkarskiego w miesiącu grudniu, pod nazwą "Kto lepszy". Pierwsze zespoły to: uczniowie SP 3, nauczyciele i absolwenci tej szkoły. A

by zachęcić mieszkańców Hrubieszowa do kibicowania tej imprezie, podał informację do prasy, radia i telewizji regionalnej, były plakaty. Lecz jeszcze ważniejszym celem tej imprezy oprócz rywalizacji sportowej był pomysł o pomocy dla dzieci – uczniów SP 3 będących w trudnej sytuacji rodzinno – bytowej. Wstępem na turniej były i są słodycze, maskotki i książki dla w/w dzieci w formie paczek "Mikołajkowych" wykonanych przez Samorząd Uczniowski.

W kolejnych latach do imprezy dołączali rodzice uczniów, prawnicy, celnicy, Urząd Miasta, Urząd Skarbowy, Starostwo Powiatowe, różne hurtownie, Zakład Energetyczny, Zakład Telekomunikacji, oldboje z Ryk, wojsko, policja, WKU i lotnicy z Dęblina. W 1991 r. w turnieju wzięła udział drużyna z gazety regionalnej "Kronika Zamojska" (obecnie Kronika Tygodnia), która od tego czasu przejęła patronat medialny nad imprezą, jak i funduje paczki "Mikołajkowe".

Od 2000 r. turniej przekształcił się w międzynarodowy dzięki udziałowi drużyny Oldbojów z Włodzimierza Wołyńskiego (Ukraina). Od tego roku przy głównym turnieju zaczęto organizować mini turniej dla zespołów ze szkół podstawowych.

Początkowo wyraźnie dominowali młodzi sportowcy z Włodzimierza Wołyńskiego. Uczestniczyły również szkoły i drużyny z naszego miasta, Werbkowic, Tomaszowa, Nieledwii, Tyszowiec, Dęblina i Mircza.

W 2001 r. na turniej został zaproszony jako gość honorowy, były reprezentant Polski Jan Domarski, który szczególnie wsławił się tym, że strzelił bramkę w słynnym meczu z 1973 r. Polska – Anglia na stadionie Wembley.

W 2002 r. turniej został przeniesiony do nowowybudowanej hali sportowej Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Był to jubileuszowy już 15-ty turniej, w którym wystąpił ponownie Domarski, ale i inni reprezentanci Polski – panowie: Lesław Ćmikiewicz, Zdzisław Kapka, Grzegorz Lato, Zygmunt Kalinowski, Stefan Majewski, oraz stały uczestnik tych zawodów, wychowanek Unii, ale też reprezentant Polski Tomasz Kiełbowicz, w tym okresie i do dziś zawodnik I – ligowej "Legii" Warszawa.

Mieszkańcy miasta i okolic wypełnili ponad normę widownię tej hali. W następnych turniejach wystąpili jeszcze inni reprezentanci Polski p. Kazimierz Kmiecik i Marek Kusto.

Podczas XVII turnieju odbyły się licytacje piłek z autografami piłkarzy "Legii" Warszawa i "Orłów Górskiego", tę ostatnią zakupił za dużą sumę poseł Tadeusz Urban. W związku z tym, że podczas tego turnieju zebrano rekordową ilość słodyczy, zabawek i pieniędzy, w tym okresie już od wielu lat dyrektor SP 3 p. M. Cisło dodatkowo zakupił sprzęt sportowy dla szkoły.

W 2004 r. po raz pierwszy udział w turnieju wzięli Słowacy, którzy zostali namówieni do udziału w tej imprezie przez byłego piłkarza "Unii" Artura Wojdata.

W ostatnim XVIII Turnieju zwyciężyli Rodzice w finale wygrywając z Policją 4:3, dalsze miejsca zajęli: Nauczyciele, Uczniowie, Hermes i Absolwenci. Najlepszym zawodnikiem został Konrad Zezula, bramkarzem Konrad Gis, królem strzelców Konrad Kalaciński z 8 bramkami. Zawody sędziowali społecznie Tomasz Kwaśniewski i Artur Tymecki. VI Mini turniej dla szkół podstawowych wygrała Szkoła Podstawowa w Tyszowcach. W tym turnieju najlepszym zawodnikiem wybrano Damiana Ziókowskiego, bramkarzem Kamila Lizuna (obaj SP z Mircza), najwięcej goli strzelił Rafał Oleszczuk z "Orlika" Hrubieszów.

Zestawienie dotychczasowych zwycięzców Halowego Turnieju Piłki Nożnej "Kto Lepszy"

Rok Turnieje Zwycięzca Turnieju
1987 I Turniej Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3
1988 II Turniej Absolwenci Szkoły Podstawowej nr 3
1989 III Turniej Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 3
1990 IV Turniej Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 3
1991 V Turniej Absolwenci Szkoły Podstawowej nr 3
1993 VI Turniej Absolwenci Szkoły Podstawowej nr 3
1994 VII Turniej Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 3
1996 VIII Turniej Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3
1996 IX Turniej Absolwenci Szkoły Podstawowej nr 3
1997 X Turniej Absolwenci Szkoły Podstawowej nr 3
1998 XI Turniej Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 3
1999 XII Turniej Absolwenci Szkoły Podstawowej nr 3
2000 XIII Turniej Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 3
2001 XIV Turniej Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 3
2002 XV Turniej Absolwenci Szkoły Podstawowej nr 3
2003 XVI Turniej Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 3
2004 XVII Turniej Lotnicy z Dęblina
2005 XVIII Turniej Rodzice

Zestawienie dotychczasowych zwycięzców Halowego Mini Turnieju Piłki Nożnej "Kto Lepszy"

Rok Turnieje Zwycięzca Turnieju
2000 I Włodzimierz Wołyński
2001 II Włodzimierz Wołyński
2002 III Włodzimierz Wołyński
2003 IV SP 3 Hrubieszów I
2004 V SP 3 Hrubieszów
2005 VI SP Tyszowce

Przed nami XIX turniej główny i VII mini, które odbędą się w Hali HOSiR 16 grudnia br. Pomysłodawca i główny organizator imprezy p. Marian Cisło przygotował nową niespodziankę – ponieważ na zakończenie turnieju wystąpi zespół Gwiazd składający się z wybitnych zaproszonych piłkarzy, oraz drużyna rodziny Nowaków na czele z rewelacyjnym ostatnio Dawidem, członkiem lidera najwyższej Polskiej Ligi GKS BOT Bełchatów.

Drodzy Hrubieszowiacy!!! Powinniście tam być i to nie z pustymi rękoma.

Na podstawie pracy magisterskiej Artura Skierskiego i materiałów z zawodów Mariana Cisło – opracował Marek Ambroży Kitliński (mak)

Na zdjęciu – „Orły Górskiego” i nasi zawodnicy na turnieju piłkarskim „Kto lepszy ?” w 2002 r.

zobacz zdjęcie >>