27 maja 2024

Marcin Pachniewski i Wojciech Sołtysiak zwyciężają w hrubieszowskim turnieju brydżowym!

W dniu 27.10.2013r. w świetlicy SKK Słoneczko odbył się Turniej Par Brydża Sportowego o Puchar Prezesa Hrubieszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, jednocześnie był to Turniej Memoriałowy poświęcony pamięci najlepszego w historii hrubieszowskiego brydża Wojciecha Starzyka. Na starcie turniej zgromadził 13 par, w tym 2 pary z Hrubieszowa. Gospodarze nie okazali się gościnni, zwyciężyła para Wojciech Sołtysiak – Marcin Pachniewski z wysokim rezultatem i ogromną przewagą nad kolejnymi parami m.in. z Chełma, Zamościa, Krasnegostawu, Włodawy i Lublina.


Turniej Par Brydża Sportowego o Puchar Prezesa Hrubieszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, jednocześnie Turniej Memoriałowy poświęcony pamięci najlepszego w historii hrubieszowskiego brydża Wojciecha Starzyka.

 

Wyniki turnieju:

1   Wojciech Sołtysiak/ Marcin Pachniewski 64.07 pkt.

2   Zbigniew Grzesiuk/Zbigniew Skolimowski     60.00

3   Jan Czarniecki/Józef Małysz                         56.33

4   Wiesław Skubisz/Krzysztof Marucha             55.33

5   Gabriel Szarafin/Stanisław Matusz                55.00

6   Eligiusz Wojakowski/Jerzy Szczerba             51.33

7   Grzegorz Cieślak/Janusz Krawczyński          51.33

8   Andrzej Potrzyszcz/Marek Wróbel                49.33

9   Stanisław Onisk/Roman Biskup                   47.67

10 Piotr Zawiślak/Dariusz Serafin                      47.33

11 Jan Wawryniuk/Lech Szymański                   43.67

12 Kazimierz Młodzianowski/Ryszard Wołoszyn 40.00

13 Edmund Gąsior/Adam Skórka                        39.00

 

Kazimierz Młodzianowski z Ryszardem Wołoszynem, to niegdyś piłkarze hrubieszowskiej Unii, dziś brydżyści. Marcin Pachniewski, syn Jerzego to również byli zawodnicy tego zespołu. Pan Wojciech Sołtysiak z kolei to zwolennik koszykówki.


Wspomnienie o Wojciechu Starzyku

– absolwencie LO im St. Staszica z 1961 r.

W bieżącym roku minęła 15 rocznica śmierci Wojciecha Starzyka, wybitnego brydżysty i działacza sportowego okręgu lubelskiego. Pan Wojciech brał udział w licznych turniejach zarówno w Polsce i za granicą. Grał m.in. w Belgii, Francji i Austrii. W latach 70 – tych XX wieku grał w pierwszoligowym klubie „Warszawianka”. W 1969 r. wywalczył tytuł indywidualnego mistrza okręgu lubelskiego. Trzy lata później został WICEMISTRZEM POLSKI w Miksach, grając ze swoją siostrą Joanną Starzyk.

W swojej karierze grał z wieloma utytułowanymi zawodnikami m.in.: Jerzym Russyanem, Aleksandrem Jezioro, Cezarym Balickim, Adamem Żmudzińskim, Januszem Korwin – Mikre i Jerzym Ochabem. W ostatnich latach życia jego wielką pasją była popularyzacja brydża sportowego wśród hrubieszowskiej społeczności lokalnej.

Wojciech, mimo, że był znakomitym zawodnikiem, to, na co dzień pozostawał człowiekiem skromnym i otwartym. Cieszył się ogromnym autorytetem i szacunkiem wszędzie gdzie był obecny. W każdej sytuacji, pomimo poważnych kłopotów ze zdrowiem umiał się zachować i zarazić swoją pasją brydżową wielu ludzi.

Odszedł od nas 18 VIII 1998 r., w wieku 55 lat, lecz w pamięci trwa i pozostanie, czego wyrazem jest organizowany od 2000 roku, już XIII Memoriał Brydżowy im. Wojciecha Starzyka.

 


We współpracy z Marcinem Pachniewskim opracował

Marek A. Kitliński (mak)

Na zdjęciu – Po lewej zwycięzcy turnieju Marcin Pachniewski, po prawej Wojciech Sołtysiak.