17 kwietnia 2024

Nadbużański Bieg Pod Prąd – III Mistrzostwa Straży Granicznej w Biegach z Przeszkodami – duże sukcesy gospodarzy!

W niedzielę, nad rzeką Bug, przy samej linii granicy państwa, odbył się Nadbużański Bieg Pod Prąd – III Mistrzostwa Straży Granicznej w Biegach z Przeszkodami. W tegorocznych mistrzostwach wzięło udział kilkudziesięciu funkcjonariuszy SG z całej Polski. W klasyfikacji drużynowej, zwyciężył w tym roku Nadbużański Oddział Straży Granicznej z Chełma.

 

Mistrzostwa odbyły się pod honorowym patronatem Pani Beaty MAZUREK – poseł do Parlamentu Europejskiego , Komendanta Głównego Straży Granicznej oraz Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie.

Zawodnicy, nie tylko musieli pokonać dystans 15 kilometrów ale również zmierzyć się z wieloma ekstremalnymi przeszkodami, zarówno tymi naturalnymi, jak i tymi przygotowanymi specjalnie na potrzeby biegu. Wśród „atrakcji” tegorocznego biegu, znalazły się m.in. przerzucanie opon, wspinaczka po linie, czołganie się w błocie oraz „spacer” wśród trzciny na brzegu rzeki.

W II Mistrzostwach Straży Granicznej w Biegach z Przeszkodami, klasyfikację drużynową Straży Granicznej wygrali funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Chełma. W klasyfikacji indywidualnej kobiet, zwyciężyła: Agnieszka Piątek ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, zaś w klasyfikacji mężczyzn zwyciężył Piotr Witkowski z Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie. W zawodach osobiście wziął również udział, patron tego sportowego wydarzenia: gen. bryg. SG Jacek Szcząchor – Komendant Nadbużańskiego Oddziału SG, kończąc bieg w drugiej dziesiątce zawodników.

Mistrzostwa Straży Granicznej w Biegach z Przeszkodami, nawiązują do tradycji „biegów rozstawnych” organizowanych przez Korpus Ochrony Pogranicza. Dowództwo K.O.P. urządzając biegi rozstawne wzdłuż całej granicy polsko-sowieckiej, miało na celu wypróbowanie łączności między oddziałami zbadanie dróg, ścieżek oraz sprawdzenie stanu gotowości bojowej i wytrzymałości poszczególnych żołnierzy. Kopiści odbywali bieg w normalnym ekwipunku granicznym, z karabinem w prawej, a z pałeczką sztafetową w lewej ręce, z płaszczem zwiniętym, przewieszonym przez plecy. Odcinki dla poszczególnych żołnierzy, zgodnie z regulaminem biegu, miały być tak wielkie, ażeby zawodnicy mogli je przebyć w jak najkrótszym czasie tak w dzień jak i w nocy. Oczywiście, odcinki te z powodu różnorodności terenu były o różnej odległości.

 

A oto oficjalne wyniki III Mistrzostw Straży Granicznej w Biegach z Przeszkodami:

 

W klasyfikacji indywidualnej w kategorii kobiet n/w funkcjonariusze zdobyli następujące miejsca:

I miejsce – Agnieszka Piątek ze Śląskiego Oddziału SG,

II miejsce – Kinga Cieślak z Nadbużańskiego Oddziału SG,

III miejsce – Ewelina Michnowicz z Nadodrzańskiego SG.

 

W klasyfikacji indywidualnej w kategorii mężczyzn  n/w funkcjonariusze zdobyli miejsca:

I miejsce – Piotr Witkowski z Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie,

II miejsce – Wojciech Cybruch z Nadodrzańskiego Oddziału SG ,

III miejsce – Paweł Gregorczuk z Nadbużańskiego Oddziału SG .

 

Ponadto, mistrzostwa obejmowały klasyfikację drużynową, gdzie:

I miejsce zajęli funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału SG,

II miejsce zajęli funkcjonariusze z Bieszczadzkiego Oddziału SG,

III miejsce zajęli funkcjonariusze z Centrum Szkolenia SG  w Kętrzynie.

IV miejsce – Warmińsko – Mazurski Oddział SG,

V miejsce – Śląski Oddział SG,

VI miejsce – Nadodrzański Oddział SG,

VII miejsce – Morski Oddział SG,

VIII miejsce – Podlaski Oddział SG,

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i już dzisiaj zapraszamy na kolejną edycję.

 

(źródło i fot. NOSG)